Turniej futsalu dla dzieci – Futsal gram

fot. AZS UŚ Katowice

Zapraszamy na ogólnopolski turniej dla dziewcząt i chłopców ze szkół podstawowych. Chcemy pokazać, o co tak naprawdę chodzi w futsalu. Razem z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Futsal Ekstraklasą zapraszamy na zawody pod nazwą FUTSAL GRAM. To program promocji aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży wykorzystujący futsal jako nośnik wszelkich wartości wynikających z upowszechniania kultury fizycznej.

FUTSAL GRAM to zarazem projekt promocji Futsalu w środowisku uczniów szkół podstawowych oparty o ogólnopolski turniej rozgrywany w dwóch etapach: eliminacje strefowe oraz ogólnopolski finał. Ideą projektu jest uświadomienie uczniom szkół podstawowych, że futsal jest samodzielną dyscypliną sportową i że błędnie przez wielu jest nazywany piłką nożną na hali. Zmaganiom sportowym towarzyszyć będą konferencje szkoleniowe dla trenerów i nauczycieli zgłoszonych zespołów.

HISTORIA FUTSALU

Początki futsalu sięgają 1930 roku i Urugwaju, gdzie przy okazji MŚ w piłce nożnej jedenastoosobowej spróbowano pobawić się piłką na boiskach do koszykówki. Z początku grę dedykowano dzieciom i młodzieży, ale szybko zyskała ona popularność zwłaszcza w krajach Ameryki Południowej. Puchar tego kontynentu rozegrano w 1965 roku i były to pierwsze oficjalne międzynarodowe rozgrywki w tej dyscyplinie. W 1988 roku Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) wzięła futsal pod swoje skrzydła i już rok później rozegrano pierwsze Mistrzostwa Świata, które wygrała Brazylia. Pierwsze Mistrzostwa Europy odbyły się w 1996 roku, a ich zwycięzcami zostali Hiszpanie.

Polska reprezentacja została powołana w 1992 roku i od tamtej pory zagrała w trzech dużych turniejach. Niebawem rozpoczęły się ligowe rozgrywki o mistrzostwo Polski. Od sezonu 2007/2008 o mistrzostwo kraju walczą także panie i od początku prym w tych zmaganiach wiodą drużyny AZS. Ekipa AZS Uniwersytetu Jagiellońskiego w poprzednich rozgrywkach wygrała ekstraklasę i zdobyła Puchar Polski. Od kilku lat działa także akademicka reprezentacja Polski.

PODSTAWOWE ZASADY FUTSALU

 • zespół składa się z pięciu zawodników i jeden z nich jest bramkarzem
 • mecze rozgrywane są w hali na prostokątnym boisku (drewniane lub z tworzywa sztucznego) o długości od 25 m do 42 m i szerokości od 15 m do 25 m; bramka ma wymiary 2 x 3 m
 • mecz trwa 2 x 20 minut efektywnej gry, a bramkarz nie może przetrzymywać piłki dłużej niż cztery sekundy (przepis zmodyfikowany na potrzeby FUTSAL GRAM: czas gry wynosi 2 x 10 minut)
 • zespół może mieć max siedmiu rezerwowych, a liczba zmian jest nieograniczona (przepis zmodyfikowany na potrzeby FUTSAL GRAM: zespół może mieć max pięciu rezerwowych)
 • piłka jest mniejsza i lżejsza od piłki nożnej, ma też mniejsze ciśnienie i słabiej się odbija
 • faule mogą być karane dwuminutowymi wykluczeniami, rzutami wolnymi, a po uzbieraniu pięciu fauli dyktowany jest rzut karny przedłużony (przepis zmodyfikowany na potrzeby FUTSAL GRAM: rzut karny przedłużony jest dyktowany po trzecim rzucie wolnym)
 • auty wykonuje się nogą, ale z autu nie można zdobyć bramki

TERMINARZ FUTSAL GRAM

Ogólnopolski turniej FUTSAL GRAM rozegrany zostanie w formie czterech eliminacji regionalnych i wielkiego finału.

Eliminacje:

 • Strefa A (województwa: wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie)
  miejsce: Leszno, termin: 25.11-1.12.2019, szczegóły: >>> strona strefy A
 • Strefa B (województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie i lubelskie) miejsce: Warszawa, termin: 2-8.12.2019, szczegóły: >>> strona strefy B
 • Strefa C (województwa: kujawsko – pomorskie, pomorskie, łódzkie i świętokrzyskie) miejsce: Toruń, termin: 18-24.11.2019, szczegóły: >>> komunikat, >>> oświadczenie, >>> konferencja
 • Strefa D (województwa: śląskie, podkarpackie, opolskie i małopolskie) miejsce: Katowice / Mysłowice / Siemianowice, termin: 18-25.11.2019, szczegóły: >>> strona Strefy D
 • Finał: miejsce: Opole, termin: 13-15.12.2019

ZASADY UCZESTNICTWA

W FUTSAL GRAM biorą udział reprezentacje szkół podstawowych składające się z uczniów klas V, VI, VII i VIII oddzielnie w kategorii dziewcząt i chłopców. Zgłoszenia do eliminacji przyjmowane są na podstawie komunikatów organizacyjnych każdego z turniejów i regulaminu ogólnego FUTSAL GRAM. Najlepsze drużyny z każdego turnieju eliminacyjnego uzyskają prawo gry w turnieju finałowym.

Koszty udziału w zawodach pokrywa Akademicki Związek Sportowy.

Regulamin, formularz zgłoszeniowy oraz niezbędne oświadczenie można pobrać w zakładce Dokumenty.