Milena Pyka mistrzynią, a Paweł Szreniawa – tuż za podium w Mistrzostwach Śląska w biegach przełajowych !

W sobotę – 9 marca br., w Mysłowicach przy ulicy Promenada, na tych samych trasach biegowych, na których tydzień wcześniej odbyły się zawody przeprowadzone przez MOSiR w ramach 47. Cross-u Mysłowickiego, odbyły się Mistrzostwa Śląska 2019 w biegach przełajowych. Mistrzostwa te przebiegały pod egidą Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki, a ich współorganizatorami byli: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Uczniowski Klub Sportowy „Chromik” Mysłowice.

3 marca 2018 r., Mistrzostwa Śląska również odbyły się w naszym mieście, a wtedy uczestniczyło w nich łącznie 173 osób (91 w grupie żeńskiej i 82 w grupie męskiej). Obecnie rywalizowało dwukrotnie więcej lekkoatletów, niż w ubiegłorocznych mistrzostwach naszego województwa, ponieważ w protokołach sędziowskich na mecie odnotowano aż 345 biegaczy przełajowych (205 dziewcząt/kobiet oraz 140 chłopców/mężczyzn), reprezentujących 35 klubów Śląska (ponadto do Mysłowic przyjechały też reprezentacje dwóch klubów woj. opolskiego oraz jeden – z woj. małopolskiego). Na podium najlepszym „trójkom”, tj. biegaczom i biegaczom, którzy wcześniej na mecie zameldowali się na miejscach pierwszym, drugim i trzecim, wręczono 18 kompletów medali, gdyż w sześciu kategoriach wiekowych odbyło się aż 18 biegów. Tradycyjnie liczbowo najliczniej obsadzone były biegi najmłodszych kategorii, a w nich dobrze spisali się młodzi biegacze mysłowickiego UKS „Chromik”.

Już w pierwszym, najkrótszym biegu – na dystansie 600 metrów, w którym rywalizowało 38 dziewcząt z szesnastu klubów w najmłodszej kategorii wiekowej, czyli roczników 2008 – 2009, wysokie – bo piąte miejsce, zajęła Zuzanna Szmatloch, a jej klubowe koleżanki i rówieśniczki (wszystkie z rocznika 2008) – Stella Budkowska i Hanna Stec, zajęły odpowiednio dziewiąte i dwunaste miejsce. W kategorii dzieci starszych, tj. roczników 2006 – 2007, nieco gorzej poszło dwójce kolejnych reprezentantek mysłowickiego klubu lekkoatletycznego. Były nimi także podopieczne trenerów Wiesława Paszty i Roberta Proksy: Oliwia Osmańska (16 miejsce) i Jagoda Chrapka (18 miejsce). Mimo iż to miejsca pod koniec drugiej dziesiątki, to należy tutaj podkreślić, iż był to najliczniej obsadzony bieg z wszystkich osiemnastu, jakie w ramach Mistrzostw Śląska odbyły się w tą drugą sobotę marca, gdyż na mecie sklasyfikowano aż 59 dziewcząt tej kategorii ! Z innych reprezentantów mysłowickiego klubu również na wysokich miejscach plasowali się: Karolina Kuchnia – 7 miejsce w grupie 48 dziewcząt rywalizujących na 1000 metrów w kategorii młodziczek (roczniki 2004-2005) oraz Natalia Zakrzewska – 8 miejsce w biegu na 2000 metrów w kategorii juniorek młodszych (roczniki 2002-2003). Natomiast z grupy młodszych chłopców jako dwunasty w biegu młodzików na dystansie 2000 metrów na metę przybiegł Szymon Morcinek, a 23 – Adam Pastuszka.

24 sekundy do zdobycia brązowego medalu w najdłuższym biegu tych mistrzostw – bo na dystansie 6000 metrów, zabrakło Pawłowi Szreniawa. W kategorii seniorów mysłowiczanin (rocznik 1999, a więc startujący po raz pierwszy w tej najstarszej kategorii wiekowej), zawodnik trenera Wiesława Paszty, zajął ostatecznie wysokie – czwarte miejsce. W roku ubiegłym tytuł mistrzowski dla UKS Chromik i dla Mysłowic w kategorii dziewcząt starszych na 1000 metrów wybiegała uczennica Szkoły Sportowej – Maja Klimczak (w tym roku jednakże nie uczestniczyła w mistrzostwach Śląska). Natomiast w minioną sobotę złoty medal wywalczyła i tytuł Mistrzyni Śląska na 2019 rok w biegu przełajowym na dystansie 4000 metrów, zdobyła inna mysłowiczanka – Milena Pyka. Podopieczna trenera Wiesława Paszty, trenująca na co dzień i reprezentująca MKS MOS Płomień Sosnowiec, była uważana za jedną z faworytek do medalu i – podobnie jak tydzień temu w Crossie Mysłowickim, nie zawiodła i do mety przybiegła na 1. miejscu. Gratulujemy Milenie kolejnego tytułu i będziemy trzymać za nią mocno kciuki przez najbliższe tygodnie, nie tylko z tego powodu, że czeka ją egzamin maturalny (jest uczennicą ostatniej – III klasy mysłowickiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki), ale również dlatego, że razem z Pawłem Szreniawą w niedzielę – 23 marca, w dolnośląskiej Olszynie, wystartują w tegorocznych 91. Mistrzostwach Polski PZLA w biegach przełajowych. Dwójce zdolnych i walecznych mysłowiczan – naszych czołowych i niezawodnych lekkoatletów, życzymy powodzenia i udanych biegów.

Szczegółowe wyniki tegorocznych Mistrzostw Śląska 2019 w biegach przełajowych, zamieszczone są na stronie internetowej Ślaskiego Związku Lekkiej Atletyki:http://www.szla.pl