Za miesiąc pierwsze zawody z cyklu XVII Edycji Młodzieżowych Biegów Przełajowych

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza wszystkie dzieci na sobotnie Młodzieżowe Biegi Przełajowe. Po raz pierwszy zawody biegowe dla młodzieży szkolnej, w cyklu jesień – wiosna, odbyły się w sezonie 2002/2003, a łącznie uczestniczyło w nich 278 uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W poprzedniej – XVI Edycji roku szkolnego 2017/2018, uczestniczyło 258 dziewcząt i 224 chłopców szkół podstawowych (oraz kilkanaście dzieci wieku przedszkolnego).

Obecny cykl będzie już siedemnastą edycją, na którą – tak jak i w poprzednim roku, składać się będzie siedem oddzielnych biegów. Cztery biegi odbędą się w soboty: 6, 13, 20 i 27 października (w przypadku bardzo niesprzyjającej aury i konieczności odwołania jednego lub dwóch zawodów – terminy rezerwowe, to 10 i/lub 17 listopada br.).

Terminy pozostałych trzech biegów, które przewidziane są w marcu i kwietniu 2019 r., podane zostaną podczas czwartego – ostatniego biegu jesiennego.

W bieżącej, XVII Edycji MBP, zawody prowadzone będą – tak dla dziewcząt, jak i chłopców, nie w czterech – jak w poprzednich czterech latach, lecz w pięciu kategoriach wiekowych (po raz pierwszy utworzona została kategoria dla najmłodszych – przedszkolaków), w biegi odbywać się będą na następujących dystansach:

  1. kat. – roczniki 2012 i młodsi – dystans 200 metrów
  2. kat. – roczniki 2010 – 2011 – dystans 300 metrów
  3. kat. – roczniki 2008 -2009 – dystans 400 metrów
  4. kat. – roczniki 2006 -2007 – dystans 800 metrów
  5. kat. – roczniki 2003, 3004 i 2005 – dziewczęta – 800 metrów, chłopcy – 1000 metrów.

W każdych siedmiu zawodach, odbywać się będzie zatem łącznie 10 biegów (pięć – to rywalizacja dziewcząt, a pięć – to biegi chłopców). Każdy uczestnik – w zależności od zajętego miejsca w każdym biegu – otrzymuję odpowiednią ilość punktów do generalnej klasyfikacji końcowej MBP.

Wpisowe w każdym biegu od jednego uczestnika wynosić będzie 4,-zł (cztery złote).

W kwietniu 2019 r., z udziałem władz miasta i zaproszonych gości, odbędzie się uroczyste podsumowanie zakończonej XVII Edycji MBP, podczas której w pierwszej kolejności – za wytrwałość i systematyczność, nagradzani są uczestnicy, którzy wezmą udział we wszystkich siedmiu zawodach biegowych (w edycji ubiegłego roku szkolnego, takich osób było aż 108). Następnie dyplomy, medale, puchary i nagrody rzeczowe odbiorą najlepsze „dziesiątki” w końcowych klasyfikacjach indywidualnych.

Szczegółowe informacje, takie jak: miejsca i godziny zapisów, program minutowy startów, punktacje – w zależności od zajętego miejsca, zasady klasyfikacji indywidualnych, jak i drużynowych, itp., zawiera Regulamin XVII Edycji Młodzieżowych Biegów Przełajowych, zamieszczony na stronie internetowej MOSiR w zakładce: Dokumenty. Również w tym samym miejscu zamieszczone są druki zgody rodziców, które można wydrukować i po wypełnieniu i podpisie Rodzica/Opiekuna prawnego – należy obowiązkowo przedłożyć w biurze zawodów przed każdym biegiem. Uczestnik, który nie będzie posiadał zgody rodziców na piśmie, nie może być dopuszczony do zawodów!

Informujemy też, że tak jak i w poprzednich latach, także obecnie uczestnicy zawodów otrzymywać będą po zakończeniu każdego z sześciu biegów, druki zgody rodziców na udział w kolejnych biegach. Ponadto, zawsze można je będzie otrzymać w hali sportowej MOSiR przy ul. Powstańców 23.

Do pierwszego biegu nowego cyklu pozostało jeszcze cztery tygodnie. Zatem do zobaczenia za miesiąc – 6 października, na trasach biegowych pierwszych zawodów XVII Edycji MBP.