Do wody na pomoc tonącym. Ratownicze pokazy w Parku Słupna

Jak wygląda akcja ratowania osoby tonącej i w jaki sposób niesiona jest pomoc? Co zrobić, gdy zobaczymy, że ktoś na naszych oczach zaczyna znikać pod powierzchnią wody? Między innymi tego dowiedzieli się mysłowiczanie, którzy wzięli udział we wtorkowych pokazach z ratownictwa wodnego. Pokazy służb czuwających nad bezpieczeństwem plażowiczów odbyły się w Parku Słupna.

– Staramy się sprowadzać do nas jak najwięcej atrakcji. Ogólnopolska akcja “Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” odbywa się we współpracy z policją i strażą pożarną. Zaproponowano nam, by w Parku Słupna odbyła się taka akcja, oczywiście zgodziliśmy się, bo o to chodzi, by ludzie mogli uczyć się bezpieczeństwa – mówi Paweł Gawęda, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mysłowicach. O bezpieczeństwie nad wodą edukował także policyjny Sznupek.

– Ta profilaktyka była, jest i zawsze będzie ważna. Chodzi o to, by już od najmłodszych lat rozmawiać z dziećmi i przekazywać im te podstawowe zasady bezpieczeństwa – mówi sierż. Damian Sokołowski, rzecznik prasowy mysłowickiej policji

Mysłowiczanie zobaczyli jak wyglądają akcje wyciągania osób poszkodowanych z wody, przy okazji dowiadując się, z jak wielu metod niesienia pomocy mogą skorzystać ratownicy. Uczestnicy pokazów mieli też okazję zobaczyć, na czym polega reanimacja.

– Chcemy porozmawiać na temat prawidłowych zasad bezpiecznego zachowania się nad akwenami wodnymi. Jest to możliwość zaprezentowania współpracy naszych służb; straży, policji i WOPR-u. Chcemy pokazać, że jesteśmy służbami, które pomagają i ratują ludzi – mówi mł. bryg. Wojciech Chojnowski, rzecznik prasowy PSP w Mysłowicach. Z nieba lał się żar, ratownicy pracowali w pocie czoła. Ich wysiłek spotkał się z uznaniem mieszkańców, którzy z podziwem przyglądali się ich akcjom ratunkowym.

– Mi się tutaj bardzo podoba, oglądam jak strażacy ratują ludzi z wody. Jest bardzo fajnie, wszystkim polecam. Myślę że praca strażaków jest bardzo ciężka dlatego ich bardzo podziwiam – mówi Ania Jęczmyk

Pokazy sprawiły wiele radości w szczególności dzieciom, które z pomostu przyglądały się wymagającym akcjom.

– Dlatego ich tutaj wzięłam, pomimo tej pogody, by mogli się nacieszyć – mówi Maria Jęczmyk

Na pokazy bezpieczeństwa nad wodą małych uczestników Akcji Lato zabrali pracownicy Mysłowickiego Ośrodka Kultury. A gdy zakończyły się już pokazy animatorzy ośrodka oraz pracownicy MOSiR przeprowadzili zajęcia dla wszystkich zainteresowanych.

– Zbieramy wszystkie dzieciaki – oczywiście za zgodą rodziców i zabieramy je do Parku Słupna – gdzie mogą skorzystać nie tylko z warsztatów stricte kulturalnych, ale także tego, jak bezpiecznie zachować się nad wodą, jak również uczestniczyć w zajęciach przygotowanych przez MOSiR – mówi Michał Skiba, wicedyrektor MOK