Uroczyste podsumowanie XVI Edycji Młodzieżowych Biegów Przełajowych

Zakończeniem XVI Edycji Młodzieżowych Biegów Przełajowych, była uroczystość wyróżnienia i nagrodzenia najlepszych oraz najwytrwalszych i najsystematyczniejszych młodych biegaczek i biegaczy, którzy przez cztery miesiące rywalizowali na trasach biegowych przy ul. Promenada. Gala ta odbyła się w sobotę – 21 kwietnia w Hali Widowiskowo Sportowej MOSiR.

 

 

Na początek krótkie przypomnienie zasad zakończonej edycji biegów. Cały cykl sobotnich, Młodzieżowych Biegów Przełajowych, sezonu 2017/2018, składał się z siedmiu oddzielnych zawodów biegowych: cztery z nich odbyły się jesienią 2017 r.: (7, 21 i 28 października oraz 4 listopada), a pozostałe trzy – wiosną 2018 r. (17 marca oraz 7 i 14 kwietni). Dzieci i młodzież przydzielona została – w zależności od wieku – do jednej z czterech kategorii wiekowych. Pierwsza – najmłodsza grupa, to dzieci roczników 2009 – 2011 (i młodsi, gdyż w tej grupie biegało także kilkunastu przedszkolaków), a w każdych zawodach każdorazowo mieli do pokonania 300 metrów. Druga kategoria – to dziewczęta i chłopcy roczników 2007 – 2008, którzy ścigali się się na dystansie 400 metrów. W trzeciej – na dystansie 800 metrów, rywalizowali uczniowie urodzeni w latach 2005 – 2006. Wreszcie w ostatniej – czwartej kategorii, walczyły dziewczęta i chłopcy urodzeni w latach: 2002, 2003 i 2004, przy czym dziewczęta tej grupy biegały na 800 metrów, a chłopcy – każdorazowo mieli do pokonania 1000 metrów.

W końcowych listach wynikowych tych wszystkich kategorii, widnieje 482 nazwisk (258 dziewcząt i 224 chłopców), to jest tych osób, które przynajmniej raz uczestniczyły w zawodach. Jednakże aby zostać sklasyfikowanym, należało wziąć udział przynajmniej w trzech biegach. I takich uczestników, którzy ten wymóg regulaminu spełnili, w zakończonej edycji było ogółem 280 (łącznie w czterech kategoriach, sklasyfikowanych zostało 150 dziewcząt i 130 chłopców). Ale największe brawa należały się tym uczestnikom, którzy nie bacząc na warunki pogodowe i inne przeciwności, wzięli udział we wszystkich siedmiu biegach. Takich osób, którzy nie opuścili żadnych zawodów zakończonej edycji było łącznie aż 108 (64 dziewczęta i 44 chłopców).

Najliczniejszą grupę w zakończonej XVI Edycji MBP stanowiły uczennice i uczniowie mysłowickich szkół podstawowych, drugą pod względem liczebności – to reprezentacje SP nr 54 oraz Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego z Bytomia, a ponadto w naszych sobotnich biegach rywalizowała młodzież z Katowic, Piekar Śląskich, Sosnowca, Imielina, Rudy Śląskiej, Zabrza, Radzionkowa i Tarnobrzega.

Dekoracji medalami i trofeami sportowymi dokonywali wspólnie: Zastępca Prezydenta Miasta Mysłowice – Bartłomiej Gruchlik, Dyrektor ds. sprzedaży PKO BP w Katowicach – Renata Dyk i gospodarz uroczystości – Zastępca Dyrektora MOSiR Mysłowice – Paweł Gawęda. Tak jak w poprzednich piętnastu edycjach tych biegów, także i w tym roku, uroczystość podsumowania zakończonego cyklu, rozpoczęła się właśnie od wyróżnienia okolicznościowymi dyplomami i złotymi medalami tych dziewcząt i chłopców wszystkich kategorii wiekowych, którzy nie opuścili żadnych zawodów. Następnie 8 osiem najmłodszych dziewczynek i pięcioro chłopców (urodzeni w 2012 i 2013r.), a więc trzynaścioro przedszkolaków wyróżnionych zostało okolicznościowymi statuetkami, dyplomami i upominkami.

Warto podkreślić, że z całej grupy biegających, tylko jeden biegacz osiągnął maksymalną liczbę 300 punktów, a to znaczy, że ani razu nie został pokonany, odnosząc same zwycięstwa. Był nim Adrian Romberg (rocznik 2003), uczeń Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu, który rywalizował w najstarszej kategorii – chłopców biegających na 1000 metrów. Za to osiągnięcie otrzymał on dodatkowo okolicznościowy dyplom, nagrodę rzeczową oraz statuetkę Wiktorii – jako siedmiokrotny zwycięzca każdego biegu.
Dziesięcioro najlepszych biegaczy i biegaczek w końcowych generalnych klasyfikacjach indywidualnych po siedmiu biegach (w każdej z czterech kategorii, wyznaczonej szczeblami nauczania i wiekiem uczestników), wyróżnionych zostało dyplomami, medalami i nagrodami rzeczowymi. Natomiast czołowe „trójki” tych klasyfikacji na podium otrzymały jeszcze główne nagrody, tj. puchary Dyrektora MOSiR (ich lista w dodatkowym załączniku – na końcu sprawozdania).

Obecnie młodzi biegacze i biegaczki przenoszą się z łąk, ścieżek, leśnych duktów i innych tras przełajowych, na bieżnie tartanowe na stadionach. I na tych obiektach rywalizować będą przez pięć kolejnych miesięcy (najbliższe zawody – tj. Mitingi otwarcia letniego sezonu lekkoatletycznego, już w pierwsze majowe weekendy w Bielsku Białej, Chorzowie, Częstochowie i Sosnowcu). Zakończeniem sezonu letniego będzie finał śląskiej ligi młodzików (ostatni weekend września). Zatem w naszych mysłowickich, młodzieżowych biegach przełajowych, nastąpi teraz ponad pięciomiesięczna przerwa, gdyż pierwsze zawody nowej – XVII Edycji MBP, planowane są w pierwszą sobotę października, czyli 6.10.2018 r.

Czołowe „trójki” w generalnych klasyfikacjach indywidualnych
XVI Edycji Młodzieżowych Biegów Przełajowych w roku szkolnym 2017/2018:

Kat. I – roczniki 2009 – 2011 i młodsi

dziewczęta chłopcy
1 miejsce – Agata Czarnecka Mateusz Synowiec
2 miejsce – Weronika Poduszyńska Dominik Golda
3 miejsce – Anna Walczuch Wiktor Gorel

 

Kat. II – roczniki 2007 – 2008

dziewczęta chłopcy
1 miejsce – Paulina Zakrzewska Bartosz Kubiak
2 miejsce – Paula Filipowska Wojciech Perek
3 miejsce – Magdalena Duda Kajetan Ochot

 

Kat. III – roczniki 2005 – 2006

dziewczęta chłopcy
1 miejsce – Maja Kasprzyk

Agata Wojciechowska

Maksymilian Mazurek
2 miejsce – Tomasz Kądziołka
3 miejsce –  Karolina Romberg Tomasz Czubak

 

Kat. IV – roczniki 2002, 2003 i 2004

dziewczęta:

1 miejsce – Natalia Zakrzewska
2 miejsce – Karolina Kuchnia
3 miejsce – ex eguo – Natalia Arik i Alicja Wójcik

chłopcy:

1 miejsce – Adrian Romberg
2 miejsce – Karol Dandyk
3 miejsce – Jacek Błotko