Udane biegi mysłowiczan w XXV Memoriale Jerzego Chromika

14 października br. w Mysłowicach po raz dwudziesty piąty odbył się Memoriał Jerzego Chromika. Te biegi uliczne poświęcone są pamięci znakomitego i utytułowanego biegacza; w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku członka słynnego polskiego wunderteamu, olimpijczyka, rekordzisty świata i starego kontynentu oraz mistrza Europy z roku 1958, mysłowiczanina – Jerzego Chromika. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku Jerzy Chromik aż 23 – krotnie poprawiał rekordy kraju, a 11- krotnie zdobywał tytuły mistrza Polski w biegach średnio i długodystansowych. Po raz piąty patronach honorowy nad biegiem głównym sprawował Prezydent Miasta Mysłowice – Edward Lasok, a biegom dzieci i młodzieży patronował Poseł na Sejm RP obecnej kadencji – Wojciech Król. W sumie w obecnym Memoriale rywalizowało 225 uczestników (dzieci, młodzieży i dorosłych).

W sobotnie, słoneczne i ciepłe przedpołudnie, na starcie głównego biegu ulicznego na dystansie 10 km, stanęło łącznie 161 biegaczy i biegaczek (134 mężczyzn i 27 przedstawicielek płci pięknej). W całej grupie dorosłych, ponad 40 % uczestników – bo dokładnie 70 osób, stanowili mieszkańcy Mysłowic.

Tuż po starcie biegaczy dorosłych, rozpoczęły się – wprowadzone po raz pierwszy dwa lata temu – memoriałowe biegi dzieci i młodzieżowe. Najpierw na dystansie 400 metrów rywalizowały dzieci kat. I (roczniki 2007-2008) i kat. II (roczniki 2005-2006), a następnie na starcie także ulicznego biegu na dystansie 800 metrów stanęły dziewczęta i chłopcy kat. III, tj. roczników 2002, 2003 i 2004). Łącznie w tych biegach dzieci i młodzieży udział wzięło 64 uczniów szkół podstawowych i byłych gimnazjów (41 dziewcząt oraz 23 chłopców).

Wszyscy rywalizujący w sobotnich zawodach (zarówno uczestnicy biegów dzieci i młodzieży, jak i dorośli startujący w biegu głównym), otrzymali pamiątkową koszulkę, a na mecie okolicznościowy medal XXV Memoriału Jerzego Chromika, a także posiłek i napoje.

Trasa biegu głównego – tak jak i w roku ubiegłym – prowadziła od Hali Widowiskowo Sportowej ulicami dzielnic: Bończyk, Janów i Słupna, gdzie po obiegnięciu alejek spacerowych w Parku Słupna, nastąpił nawrót i tymi samymi ulicami tych trzech dzielnic, biegacze kontynuowali bieg powrotny do hali sportowej MOSiR. Po 33 minutach i 26 sekundach, jako pierwszy linię mety przebiegł dwudziestosiedmioletni mieszkaniec Doniecka (Ukraina) – Pavel Vareckyi, a siedemnaście sekund po nim przybiegła najlepsza z kobiet – Elżbieta Lewicka z Knurowa.

Po zakończonych zawodach, okolicznościowe statuetki, dyplomy i nagrody najlepszym „trójkom” w klasyfikacjach wiekowych dzieci i młodzieży wręczył Poseł na Sejm RP – pan Wojciech Król, natomiast wyróżnienia dorosłym wręczali: Prezydent Miasta Mysłowice – pan Edward Lasok, Naczelnik Wydziału Edukacji UM – pani Aleksandra Żołna oraz Dyrektor ds. sprzedaży PKO Bank Polski S.A. O/Katowice – pani Renata Dyk. PKO Bank Polski już piąty rok z rzędu wspomaga MOSiR w organizacji różnorakich zawodów sportowych i rekreacyjnych, przeznaczonych dla dzieci i młodzieży szkolnej naszego miasta. W czasie tegorocznego biegu memoriałowego, Fundacja PKO Banku Polskiego zorganizowała i promowała charytatywną akcję biegową w celu udzielenia wsparcia finansowego na leczenie dwu i półrocznej Oli Mamoń, która jest podopieczną tej fundacji. W akcję z dużym zrozumieniem i ochotą włączyła się zdecydowana większość uczestników, gdyż obok numerów startowych na koszulkach przypinali i od startu do mety kontynuowali zawody z kartkami: „Biegnę dla Oli”.

Wszyscy biegacze i biegaczki najlepszych „trójek” biegu głównego – oprócz trofeów sportowych, odebrali również karty podarunkowe, za które będą mogli nabyć sprzęt sportowy. Ponadto pani Ewa Bień – Prezes Mysłowickiego Klubu Olimpijczyka, Ewie Nowak i Mariuszowi Szmajduch, którzy okazali się najlepszymi mysłowiczanami tegorocznego memoriału, wręczyła pamiątkowe puchary i upominki. Wyróżnienie otrzymał także siedemdziesięcioośmioletni Edward Kurek z Katowic – najstarszy uczestnik tegorocznych zawodów oraz pani Halina Sznapka ze Świętochłowic – także najstarsza w gronie kobiet.

Również godnym podkreślenia jest fakt, iż z dotychczasowych dwudziestu pięciu zawodów memoriałowych, to właśnie w minioną sobotę w tegorocznym biegu w najlepszych „trójkach” znalazła się największa ilość mysłowiczan. Oprócz Ewy Nowak, która zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet, to jeszcze trzynastokrotnie mogliśmy oklaskiwać na podium biegaczy i biegaczki z Mysłowic. Podajemy ich nazwiska w załączniku na dodatkowej liście czołowych „trójek”, natomiast szczegółowe wyniki biegu głównego oraz galeria zdjęć XXV Memoriału Jerzego Chromika, zamieszczone są na stronie internetowej MOSiR oraz na portalu społecznościowym.

Na zakończenie MOSiR i Urząd Miasta Mysłowice pragną gorąco podziękować za wsparcie i pomoc w przygotowaniu i bezpiecznym oraz sprawnym przeprowadzeniu memoriałowych zawodów: Komendzie Miejskiej Policji, Straży Miejskiej, Stowarzyszeniu Inicjatyw Lokalnych – Nasze Mysłowice, Parafii pod wezwaniem ścięcia Św. Jana Chrzciciela, Fundacji i Banku PKO BP, jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej Janów i OSP Kosztowy, harcerzom Hufca Mysłowice oraz klasom mundurowym i ich opiekunom z II Liceum Ogólnokształcącego.

Wyniki XXV Memoriału Jerzego Chromika: