Otwarte Mistrzostwa Mysłowic 2017 w siatkówce plażowej – drugi turniej kwalifikacyjny

19 par rywalizowało w niedzielę – 16 lipca, na boiskach do siatkówki plażowej usytuowanych w obiektach sportów letnich MOSiR w Parku Słupna w drugiej edycji kwalifikacyjnej Otwartych Mistrzostw Mysłowic 2017. W pierwszych tegorocznych kwalifikacjach (odbyły się 2 lipca), walczyło tylko sześć duetów, lecz z pewnością na tak skromną obsadę wpływ miała aura, gdyż dwa tygodnie temu było nie tylko chłodno, lecz także deszczowo. W minioną niedzielę pogoda była taka, jaką się oczekuje na przysłowiowej plaży – słonecznie, upalnie i prawie bezwietrznie. Stąd – oprócz mysłowickich par oraz zespołów z ościennych miast (Jaworzna, Sosnowca, Katowic, Będzina), do Mysłowic przybyli siatkarze i siatkarki plażowe z Bytomia, Chałupek, Gliwic, Rudy Śląskiej, Jastrzębia Zdroju, Raciborza, Wołczyna oraz z jeszcze odleglejszych miejscowości, jak Andrychów, a nawet z Opola. W tej grupie 38 osób, było również pięć przedstawicielek płci pięknej (dwie pary żeńskie i jeden duet – jako mikst). Ze względu na punkt regulaminowy mówiący, iż oddzielne kwalifikacje dla kobiet mogą być przeprowadzane przy udziale minimum trzech par żeńskich, panie musiały niestety walczyć z zespołami męskimi.

Większość spotkań tego drugiego turnieju było bardzo zaciętych i wyrównanych, jak również ich sportowy stopień stał na dobrym poziomie. Zawody rozgrywane były tak zwanym systemem brazylijskim: uczestnicy z pierwszych zawodów – w zależności od osiągniętych rezultatów i zdobytych punktów, zostali odpowiednio rozstawieni, a pozostałe zespoły zostały rozlosowane. Para, która w dowolnym momencie przebiegu zawodów zanotowała dwie porażki – kończyła już swój udział w zawodach (nie dotyczyło to jedynie dwóch duetów, które dotarły aż do półfinałów, ponieważ po porażce w ćwierćfinale, walczyły między sobą o miejsca 3 – 4). Oto finaliści, czyli najlepsze cztery pary tych zawodów (zarówno „duży finał” – czyli spotkanie o miejsca 1 – 2, jak i „mały finał” – o miejsca 3 – 4, były trzy setowe, gdyż o zwycięstwie jednej z drużyn decydował dopiero tie-break):

  1. miejsce – Jarosław Wołczyk (Będzin)/ Michał Faryna (Katowice)
  2. miejsce – Dawid Ogórek/Kamil Kruczkowski (obaj siatkarze z Katowic)
  3. miejsce – Łukasz Farana (Chałupki)/ Denis Psota (Racibórz)
  4. miejsce – Kamil Mołczan/Krzysztof Czekała (obaj z Katowic)

Na miejscach 5 – 6 sklasyfikowani zostali najlepsi w tym drugim turnieju mysłowiczanie – Artur Kosiór z Łukaszem Sobasiem oraz Bartosz Głowacki/Karol Kania (obaj siatkarze z Sosnowca).

Za zwycięstwo w każdym turnieju, siatkarze indywidualnie otrzymują po 20 punktów do klasyfikacji końcowej, za 2 miejsce – po 16 pkt.; za 3 miejsce – po 14 pkt., itd. – aż do 1 pkt.(dla wszystkich siatkarzy, którzy w parze zajmują miejsca 17 i każde dalsze). Aktualny ranking punktowy po dwóch turniejach zamieszczony jest na stronie internetowej MOSiR Mysłowice, (dyscyplina – siatkówka, zakładka – plażówka). Ponieważ cały cykl eliminacji, składa się z czterech turniejów, kolejne dwa odbędą się w niedziele: 30 lipca oraz 13 sierpnia, natomiast ścisły finał z udziałem ośmiu par siatkarzy, którzy w rankingu zgromadzą największą ilość punktów, odbędzie się w ostatnią niedzielę wakacji, tj. 27 sierpnia.

Ranking uczestników Otwartych Mistrzostw Mysłowic w siatkówce plażowej 2017: 16.07.2017r. – zobacz – >>