Sukcesy piłkarek nożnych – Alicji Hilus i Zofii Tuszyńskiej

Zdjęcie nadesłane

Przyzwyczajeni jesteśmy do systematycznych i obszernych wiadomości, jakie prawie wszystkie media i publikatory poświęcają najpopularniejszej grze zespołowej, czyli piłce nożnej w wydaniu męskim. Także i w naszym mieście relacjonowaliśmy w kwietniu i w maju miejskie rozgrywki mysłowickich szkół wszystkich szczebli nauczania. Natomiast rzadko pojawiają się wiadomości dotyczące piłki nożnej w wydaniu żeńskim. MOSiR nawet już na początku kończącego się roku szkolnego, wyszedł z inicjatywą przeprowadzenia szkolnych, piłkarskich rozgrywek dziewcząt, ale tylko paru szkołom udało się zabrać – i to zazwyczaj niepełną – drużynę dziewczęcą. Nie ma też w naszym mieście piłkarskich, klubowych drużyn żeńskich. Co wcale nie oznacza, iż dziewczęta nie tylko trenują wyczynowo futbol, lecz zaczynają odnosić spore sukcesy nie tylko na Śląsku, ale także w rozgrywkach centralnych.

Oto bowiem w Sosnowcu – z udziałem aż 21 drużyn dziewczęcych kategorii do lat dwunastu z całego Śląska, odbyły się futbolowe mistrzostwa wojewódzkie tej kategorii wiekowej. W tym finałowym turnieju najlepsza okazała się drużyna KSB z Lędzin, składająca się w większości z uczennic szkół podstawowych z Lędzin i Bierunia. Jednakże w tej jedenastce na co dzień trenują i występują także dwie młode piłkarki z Mysłowic: Alicja Hilus (rocznik 2006 – uczennica IV klasy Szkoły Podstawowej nr 13 Zespołu Szkół z Oddz. Integracyjnymi w Brzęczkowicach) oraz Zofia Tuszyńska (rocznik 2005 – uczennica V klasy Szkoły Podstawowej nr 16 w Kosztowach). I obie mysłowiczanki odgrywają niebagatelną rolę w tym zespole, gdyż grają w ataku i obie – jako skuteczne napastniczki – znacznie przyczyniły się do zwycięstwa w mistrzostwach województwa śląskiego. Oprócz złotych medali i tytułu mistrzyń Śląska U-12, drużyna KSB Lędziny wywalczyła awans do ogólnopolskiego finału cyklu „Z podwórka na stadion”, któremu patronuje znany producent napojów – Tymbark. Krajowe rozgrywki finałowe, odbyły się w Warszawie w dwóch kategoriach wiekowych: U-10 i U-12, a ponieważ rywalizowały w nich mistrzowskie drużyny wojewódzkie (po 16 najlepszych drużyn kraju w każdej kategorii), rozgrywki toczyły się trzy dni, a miały miejsce na stadionach Agrykoli i Legii, natomiast finały odbyły się na Stadionie Narodowym.

Młode piłkarki śląskie okazały się rewelacją tych finałów. Pierwsze miejsce i złote medale w kategorii U-10 wywalczyły dziewczęta klubu Sparta Katowice, natomiast drużyna, w której występują Alicja i Zosia, czyli KSB Lędziny, spisała się także znakomicie, gdyż o meczu decydującym o wejściu do strefy medalowej U-12, okazały się lepsze od mistrzyń województwa zachodniopomorskiego (zespołu ze Szczecina), natomiast już w „małym finale” , tj. spotkaniu o trzecie miejsce, po zaciętym meczu 1 : 0 zwyciężyły mistrzynie województwa podkarpackkiego – drużynę Beniaminek Krosno. Co godne podkreślenia – tą zwycięską bramkę zdobyła Zosia Tuszyńska – i to w stylu niezapomnianego kapitana narodowej drużyny z dawnych lat – Deyny, gdyż bezpośrednio z rzutu rożnego. Tak więc z ogólnopolskich finałów piłkarskich dziewcząt, nasze mysłowiczanki wróciły z medalami brązowymi !

Mysłowickim futbolistkom gratulujemy i życzymy dalszego rozwoju talentu i doskonalenia umiejętności na miarę występu w niedalekiej przyszłości w żeńskiej drużynie narodowej, a inne – może jeszcze niezdecydowane dziewczęta – do pójścia w ślady naszych medalistek – Alicji Hilus i Zosi Tuszyńskiej.