Uroczyste podsumowanie XV Edycji Młodzieżowych Biegów Przełajowych

Zdjęcie: itvm.pl

Zakończeniem XV Edycji Młodzieżowych Biegów Przełajowych, była uroczystość wyróżnienia i nagrodzenia najlepszych oraz najwytrwalszych i najsystematyczniejszych młodych biegaczek i biegaczy, którzy przez cztery miesiące rywalizowali na trasach biegowych przy ul. Promenada. Gala ta odbyła się w czwartą sobotę kwietnia w Hali Widowiskowo Sportowej MOSiR.

Na początek krótkie przypomnienie zasad zakończonej edycji biegów. Cały cykl sobotnich, Młodzieżowych Biegów Przełajowych, sezonu 2016/2017, składał się z siedmiu oddzielnych zawodów biegowych: cztery z nich odbyły się jesienią 2016 r.: (22 i 29 października oraz 5 i 19 listopada), a pozostałe trzy – wiosną 2017 r. (11 i 25 marca oraz 1 kwietnia 2017 r). Dzieci i młodzież przydzielona została – w zależności od wieku – do jednej z czterech kategorii wiekowych. Pierwsza – najmłodsza grupa, to dzieci roczników 2008, 2009, 2010 (i młodsi, gdyż w tej grupie biegało także kilku przedszkolaków !) – każdorazowo miało do pokonania 300 metrów. Druga kategoria – to dziewczęta i chłopcy roczników 2006 – 2007, którzy ścigali się się na dystansie 400 metrów. W trzeciej – na dystansie 800 metrów, rywalizowali uczniowie urodzeni w latach 2004 – 2005, czyli najstarsze roczniki szkół podstawowych. Wreszcie w ostatniej – czwartej kategorii, walczyły dziewczęta i chłopcy urodzeni w latach: 2001, 2002 i 2003, przy czym gimnazjalistki biegały na 800 metrów, a gimnazjaliści każdorazowo mieli do pokonania 1000 metrów.

W końcowych listach wynikowych tych wszystkich kategorii, widnieje 452 nazwisk (232 dziewczęta i 220 chłopców), to jest tych osób, które przynajmniej raz uczestniczyły w zawodach. Jednakże aby zostać sklasyfikowanym, należało wziąć udział przynajmniej w trzech biegach. I takich uczestników, którzy ten wymóg regulaminu spełnili, w zakończonej edycji było ogółem 287 (łącznie w czterech kategoriach, sklasyfikowanych zostało 155 dziewcząt i 132 chłopców). Ale największe brawa należały się tym uczestnikom, którzy nie bacząc na warunki pogodowe i inne przeciwności, wzięli udział we wszystkich siedmiu biegach. Takich osób, którzy nie opuścili żadnych zawodów zakończonej edycji było łącznie aż 110 (69 dziewcząt i 41 chłopców).

Najliczniejszą grupę w zakończonej XV Edycji MBP stanowiły uczennice i uczniowie mysłowickich szkół podstawowych i gimnazjalnych, drugą pod względem liczebności – to reprezentacje SP nr 54 z Bytomia oraz gimnazjalistki i gimnazjaliści Szkoły Mistrzostwa Sportowego (także z Bytomia), a ponadto w naszych sobotnich biegach rywalizowała młodzież z Katowic, Piekar Śląskich, Sosnowca, Imielina, Rudy Śląskiej, Zabrza, Radzionkowa i Tokarni.

Dekoracji medalami i trofeami sportowymi dokonywali wspólnie: Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Mysłowice – Grzegorz Brzoska, Poseł na Sejm RP obecnej kadencji – Wojciech Król, Dyrektor ds. sprzedaży PKO BP w Katowicach – Renata Dyk, Naczelnik Wydziału Edukacji UM Mysłowice – Aleksandra Żołna i gospodarz uroczystości – Dyrektor MOSiR Mysłowice – Bartłomiej Gruchlik. Tak jak w poprzednich czternastu edycjach tych biegów, także i w tym roku, uroczystość zakończenia i podsumowania zakończonego cyklu, rozpoczęła się właśnie od wyróżnienia okolicznościowymi dyplomami i złotymi medalami tych dziewcząt i chłopców wszystkich kategorii wiekowych, którzy nie opuścili żadnych zawodów. Następnie ośmioro najmłodszych uczestników obecnego cyklu wyróżnionych zostało okolicznościowymi statuetkami, dyplomami i upominkami. W tej grupie znalazła się piątka chłopców (wszyscy urodzeni w 2011 r.) oraz trzy dziewczynki: Julia Gruchlik, Lenka Żywot i Lena Hala (wszystkie z rocznika 2012, przy czym Lenka Hala właśnie w kwietniu skończyła pięć lat, natomiast dwie pierwsze będą pełnymi pięciolatkami dopiero za pół roku !).

Warto podkreślić, że z całej grupy biegających, tylko dwójka uczestników osiągnęła maksymalną liczbę 300 punktów – tj. ani razu nie zostali pokonani, odnosząc same zwycięstwa. Oboje to mysłowiczanie, urodzeni w 2004 roku, a więc rywalizujący w 3. kategorii wiekowej: Karolina Kuchnia – uczennica szóstej klasy SP nr 6 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 1 w Brzęczkowicach (także w roku ubiegłym odniosła same zwycięstwa) oraz Mateusz Domagała – uczeń szóstej klasy SP nr 10 w Zespole Szkół nr 1 w Brzezince (Mateusz uczestniczy w cyklach sobotnich biegów przełajowych już trzeci rok szkolny z rzędu i ani razu nie dał się pokonać, gdyż wszystkie zawody biegowe kończył jako pierwszy !). Oboje za te osiągnięcia otrzymali dodatkowo okolicznościowe dyplomy, nagrody rzeczowe oraz statuetki biegacza – zwycięzcy.

Dziesięcioro najlepszych biegaczy i biegaczek w końcowych generalnych klasyfikacjach indywidualnych po siedmiu biegach (w każdej z czterech kategorii, wyznaczonej szczeblami nauczania i wiekiem uczestników), wyróżnionych zostało dyplomami, medalami i nagrodami rzeczowymi. Natomiast czołowe „trójki” tych klasyfikacji na podium otrzymały jeszcze główne nagrody, tj. puchary Dyrektora MOSiR (ich lista w dodatkowym załączniku – na końcu sprawozdania).

Szczegółowe wyniki, zajęte miejsca i osiągnięcia punktowe wszystkich uczestników, zawierają generalne klasyfikacje indywidualne i drużynowe, które zamieszczone są na stronie internetowej: www.mosir.myslowice.pl w dyscyplinie: lekka atletyka, w zakładce: Młodzieżowe Biegi Przełajowe.

Obecnie młodzi biegacze i biegaczki przenoszą się z łąk, ścieżek, leśnych duktów i innych tras przełajowych, na bieżnie tartanowe na stadionach. I na tych obiektach rywalizować będą przez pięć kolejnych miesięcy (najbliższe zawody – tj. Mitingi otwarcia letniego sezonu lekkoatletycznego, już w pierwsze majowe weekendy w Bielsku Białej, Chorzowie, Częstochowie i Sosnowcu). Zakończeniem sezonu letniego będzie finał śląskiej ligi młodzików (przełom września i października). Zatem w naszych mysłowickich, młodzieżowych biegach przełajowych, nastąpi teraz pięciomiesięczna przerwa, gdyż pierwsze zawody nowej – XVI Edycji MBP planowane są w pierwszą sobotę października, czyli 7.10.2017 r.

Czołowe „trójki” w generalnych klasyfikacjach indywidualnych

XV Edycji Młodzieżowych Biegów Przełajowych w roku szkolnym 2016/2017:

Kat. I – roczniki 2008 – 2010 i młodsi

dziewczęta  chłopcy
1 miejsce – Zuzanna Szmatloch (SP 7 Mysłowice) Wojciech Perek (SP 54 Bytom)
2 miejsce – Zuzanna Jaroń (SP 54 Bytom) Kajetan Ochot (SP 1 Mysłowice)
3 miejsce – Lena Zamojska (SP 54 Bytom) Maksym Bednarz (SP 10 Mysłowice)

Kat. II – roczniki 2006 – 2007

dziewczęta chłopcy
1 miejsce – Maja Klimczak (SP ZSS M-ce) Tomasz Czubak (SP 54 Bytom)
2 miejsce – Oliwia Zimoląg (SP nr 54 Bytom) Borys Neumann (MPS Piekary Śl.)
3 miejsce – Julia Czarnecka (SP nr 54 Bytom) Dawid Roter (SP nr 15 Mysłowice)

Kat. III – roczniki 2004 – 2005

dziewczęta  chłopcy
1 miejsce – Karolina Kuchnia (SP 6 Mysłowice) Szymon Morcinek (SP Imielin)
2 miejsce – Oliwia Zimoląg (SP 54 Bytom) Wojciech Koryciński (SP nr 54 Byto m)
3 miejsce – Maja Klimczak (ZSS Mysłowice) Grzegorz Przewodowski (SP nr 2 K-ce)

Kat. IV – roczniki 2001, 2002 i 2003

dziewczęta chłopcy
1 miejsce – Natalia Zakrzewska (Gim. nr 1 Mysłowice) Dawid Surma (G nr12 K-ce)
2 miejsce – Agata Kowalska (GMS Bytom) Wojciech Mękal (Gim. nr 3 Mysłowice)
3 miejsce – Karolina Łozińska (GMS Bytom) Adrian Romberg (GMS Bytom)