XXVI Memoriał Jerzego Chromika zakończony

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji już po raz dwudziesty szósty w Mysłowicach przeprowadził Memoriał poświęcony pamięci olimpijczyka, rekordzisty świata i starego kontynentu, mistrza Europy, w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku członka słynnego polskiego wunderteamu, jedenastokrotnego mistrza kraju i dwudziestotrzykrotnego rekordzisty Polski w biegach średnio i długodystansowych – Jerzego Chromika.

Ten najsłynniejszy mysłowicki lekkoatleta umiera 22 października 1988 roku, a rok później MOSiR Mysłowice przeprowadza pierwszy Memoriał poświęcony jego pamięci. Następnie co roku – zawsze jesienią, odbywają się kolejne, memoriałowe biegi uliczne – najpierw każdorazowo (aż do roku 2008 włącznie), na dystansie 15 km (trasa biegu prowadziła z centrum Mysłowic do dzielnicy Kosztowy, gdzie urodził się, wychował, spędził młodość i trenował Jerzy Chromik. Po czteroletniej przerwie, w której to – z różnych względów, memoriałowe zawody się nie odbywały, od 2013 r. sympatycy biegania znów mogli uczestniczyć w naszym mieście w kolejnych Memoriałowych biegach, tym razem przeprowadzanych już corocznie z parkinu przy Hali Widowiskowo Sportowej MOSiR na ul. Ks. Norberta Bończyka – nową trasą na dystansie 10 km. Ponadto od roku 2015 w ramach Memoriału, wokół hali MOSiR, mają możliwość uczestniczyć w biegach ulicznych na krótkich dystansach dzieci i młodzież szkół podstawowych.

Tegoroczny Memoriał, któremu patronował Prezydent Miasta Mysłowice, zorganizowany był 3 listopada również jako jedna z wielu imprez w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W biegu głównym uczestniczyło 218 osób, a na tą liczbę złożył się udział 51 kobiet i 167 mężczyzn. W klasyfikacjach generalnych najlepsze trójki na mecie, to: Ilya Slavenski (Homel) – 1. miejsce; Łukasz Oślizło (Mysłowice) – 2. miejsce: Mateusz Semper (Sosnowiec) – 3. miejsce. W grupie 51 kobiet, najwcześniej na mecie zameldowała się Patrycja Włodarczyk z Jaworzna, która wyprzedziła Agnieszkę Kobierską z Gliwic i Elżbietę Lewicką z Knurowa. Tak jak i rok temu uczestnicy klasyfikowani byli również w kategoriach wiekowych: kobiety w czterech, a mężczyźni aż w siedmiu. Najwięcej, bo 56 mężczyzn, rywalizowało w kategorii M-4 (biegacze w przedziale 40–49 lat).

Co godne podkreślenia i zaznaczenia to fakt, iż coraz więcej uczestników zawodów to biegacze z naszego miasta. W tym roku tą grupę mysłowiczan stanowiło 86 osób: 22 kobiety i 64 mężczyzn, co stanowi prawie 40 % wszystkich uczestników biegu na 10 km (w ubiegłorocznym biegu wzięło udział 70 biegaczy i biegaczek z Mysłowic). Jeszcze więcej lekkoatletów rywalizowało w biegach dzieci. Co prawda w tym roku na listach startowych odnotowaliśmy łącznie młodzież szkolną spoza naszego miasta aż z dziesięciu miejscowości (z Bukowna, Chorzowa, Czyżówki, Dąbrowy Górniczej, Homelu, Imielina, Jaworzna, Katowic, Sosnowca i Tych), lecz było ich dokładnie tylko 27, a to oznacza iż z całej grupy 84 dzieci szkół podstawowych, które rywalizowały w tym dniu, aż 57 to uczniowie i uczennice naszych mysłowickich szkół, co stanowi prawie 68 % ogółu uczestników zawodów dzieci.

Mysłowicki Klub Olimpijczyka od wielu już lat tradycyjnie funduje również okazałe puchary dla najlepszych: mysłowiczanki i mysłowiczanina, tj. tych którzy w generalnych klasyfikacjach memoriałowego biegu na 10 km uplasują się na najwyższych miejscach. W tym roku przypadły one Łukaszowi Oślizło (2. miejsce w generalnej klasyfikacji) oraz Barbarze Szelest, która generalnie na mecie zameldowała się jako piąta kobieta, lecz cztery przed nią pochodziły i reprezentowały inne miasta (zaznaczyć tutaj trzeba, iż pani Barbara stanęła na najwyższym stopniu podium i odebrała nagrody za zwycięstwo w swojej kategorii wiekowej). I na koniec tych danych statystycznych i przypomnianych faktów, nie sposób pominąć tych, którym należą się chyba największe słowa uznania. Otóż puchary dla najstarszych uczestników naszego tegorocznego Memoriału odebrali katowiczanie: Dorota Wyleciał (od wielu lat biegająca i reprezentująca Stowarzyszenie „Truchtacz” Mysłowice) oraz Edward Kurek, który liczy sobie już 79 lat ! Ponadto puchar dla najwyżej sklasyfikowanego zawodnika niepełnosprawnego, odebrał p. Krzysztof Kobak z Mysłowic.

Kolejny, już XXVII Memoriał Jerzego Chromika – bieg uliczny na dystansie 10 km, planowany jest w drugą sobotę trzeciego kwartału przyszłego roku, tj. 12 października 2019 r. Sympatyków długich biegów ulicznych, a także uczniów szkół podstawowych serdecznie zapraszamy do udziału.

Podczas przyszłorocznego Memoriału, swoje jedenaste mistrzostwa w długodystansowym biegu ulicznym będzie miało Stowarzyszenie „Truchtacz” Mysłowice. Na prośbę Prezesa Stowarzyszenia – p. Jacka Księżyka, podaję również terminy biegów organizowanych przez Stowarzyszenie Truchtacz Mysłowice w 2019 roku:

  • 16 luty – Bieg Pierwszy – Zimowy (bieg obowiązkowy)
  • 13 kwiecień – Bieg Drugi – Wiosenny
  • 18 maj – Bieg Trzeci – Polska Biega (bieg uzupełniający)
  • 15 czerwiec – Bieg Czwarty – Letni
  • 14 wrzesień – Bieg Piąty – Letni 2
  • 19 październik – Bieg Szósty – Jesienny
  • 07 grudzień – Bieg Siódmy – Wielki Finał (bieg obowiązkowy)

Poniżej zamieszczamy wyniki biegu głównego oraz biegów młodzieżowych:

Dziękujemy wszystkim za przybycie!