Biegi przełajowe z bogatą historią w tle

Przed nami 50 edycja Crossu Mysłowic w biegach przełajowych. Warto przypomnieć wszystkim krótką genezę i historię tych wieloletnich zawodów w biegach przełajowych dzieci, młodzieży i dorosłych.

Otwarte – masowe biegi przełajowe, dzięki staraniom działaczy Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki, sympatyków i sprzymierzeńców biegania oraz redakcji nieistniejącej już katowickiej gazety codziennej – popołudniówki „Wieczór”, zrodziły się w 1973 roku.

Bieg z bogatą historią

Wówczas – w tym pierwszym crossie, przeprowadzonym w Chorzowie – w głównych biegach zwyciężyli: wśród kobiet – Zofia Kołakowska, a wśród mężczyzn – nieodżałowanej pamięci Bronisław Malinowski – późniejszy wicemistrz olimpijski (Montreal 1976) i wicemistrz świata w biegu przełajowym (1979) oraz mistrz olimpijski (Moskwa – 1980). Zresztą na honorowej liście zwycięzców głównych biegów crossowych, widnieje wiele więcej nazwisk znakomitych lekkoatletów – biegaczy.

W gronie seniorek tryumfowały między innymi: Bronisława Ludwichowska, Czesława Mentlewicz, Grażyna Kowina, Lidia Camberg, Wanda Panfil (ta ostatnia – w 1987 roku, a cztery lata później w Japonii została mistrzynią świata w biegu maratońskim), Irena Czuta, Izabela Zatorska (w latach dziewięćdziesiątych aż pięciokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium), Beata Szyjka, Aniela Nikiel czy Urszula Nęcka.

W kategorii seniorów zwyciężali m. innymi tak znani biegacze – odnoszący sukcesy w biegach długich nie tylko w kraju, ale i za granicą – jak: Jerzy Kowol, Bogusław Mamiński, Bogusław Psujek, Mirosław Gołębiowski, Grzegosz Głogosz, Piotr Gładki, Rafał Wójcik, Artur Osman, Jakub Burghard, Radosław Kłeczek, Łukasz Skoczyński.

Reaktywacja biegu na mysłowickiej ziemi

Łącznie do roku 1980, na terenach Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie, ośmiokrotnie przeprowadzone zostały masowe biegi przełajowe zwane wtedy Crossem „Wieczoru”. W 1981 roku cross miał się już nie odbyć. Wtedy mysłowiccy trenerzy, działacze i sympatycy lekkiej atletyki (przede wszystkim Józef Szendera – od początku organizator i dyrektor crossu w naszym mieście oraz nieżyjący już Jan Miciński) – postanowili przenieść i kontynuować te biegi crossowe w Mysłowicach.

I tak przez następnych dwadzieścia lat (w okresie 1981 – 2000), Cross rozgrywany był na terenie Kąpieliska „Słupna”, a od 2001, do 2019 roku włącznie, crossowe – zimowe biegi przełajowe (przeprowadzane każdego roku pod koniec lutego, lub na początku marca) – odbywały się na trasie biegowej MOSiR zlokalizowanej przy ul. Promenada (wokół obiektów Lechii 06).

Zatem co roku – nieprzerwanie od 40 lat, biegacze przełajowi zimą przyjeżdżają do Mysłowic. W tym roku – doliczając te osiem pierwszych zawodów z Chorzowa – Cross odbędzie się już po raz czterdziesty ósmy ! To jedna z niewielu imprez biegowych w kraju, mogąca poszczycić się swoją nieprzerwaną – ponad czterdziestoletnią historią.

Nowe otwarcie mysłowickiego crossu

W tym roku nastąpiła istotna zmiana, Mysłowicki Cross powraca w nowej formule i na nowej trasie. Na wszystkich fanów biegania czeka dystans o długości 5 km, prowadzący przez mysłowickie wertepy.

W biegu prowadzona będzie klasyfikacja generalna uczestników oraz klasyfikacje wg kategorii wiekowych. Warunki uczestnictwa, program minutowy startów i inne istotne informacje, zawiera Regulamin 50 Crossu Mysłowickiego, zamieszczony na stronie internetowej w zakładce dokumenty.

Uczestnicy, którzy ukończą bieg otrzymają specjalnie zaprojektowany, odlewany medal. A najlepsi biegacze powalczą o dedykowane puchary i upominki.

Internetowe zapisy od 20 lutego

Zapisy na 50 edycję Crossu w biegach przełajowych wystartują 20 lutego za pośrednictwem strony www.elektronicznezapisy.pl i potrwają do dnia 23 kwietnia 2023.

Uczestnicy, którzy dokonają zapisu i opłacą start do 31 marca, mogą liczyć na niższą opłatę startową która będzie wynosić 30,00 złotych. Zgłoszenia przyjmowane będą również w dniu zawodów, jednak należy pamiętać, że limit opłaconych zgłoszeń wynosi 250.

Zachęcamy wszystkich zapaleńców biegania do wzięcia udziału i spróbowania swoich sił na trasie. Widzimy się punktualnie o 11:30 na starcie w Parku Słupna!