48 Cross Mysłowicki przeszedł do historii

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji już od roku 1981 corocznie organizuje w Mysłowicach zimowe biegi przełajowe. W tym roku odbyły się one już po raz 48. Tak jak i w poprzednich trzech latach, także i w tym roku Cross odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Mysłowice oraz Prezesa Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Tegoroczne, mysłowickie biegi przełajowe, miały miejsce w pierwszą sobotę marca w Parku Słupna. Ponieważ oddzielnie rywalizowały dziewczęta i oddzielnie chłopcy, odbyło się łącznie dziesięć biegów. Najmłodsi mieli do pokonania jedno okrążenie, tj. 1000 metrów, a im starsze kategorie, tym te dystanse były dłuższe (na przykład w najstarszej grupie wiekowej, czyli seniorów, kobiety miały do pokonania 4 000 m, a mężczyźni aż 6 000 metrów).

Do zawodów zgłoszono wstępnie aż 290 osób z 33 klubów – w większości śląskich, lecz na zawody przybyli też zawodnicy czterech klubów województwa opolskiego (AZS KU Politechniki Opolskiej, MUKS GIM2 Nysa, LZS KL Kotwica Brzeg oraz LUKS Podium Kup), jak również tradycyjnie i nieprzerwanie od wielu już lat w naszych mysłowickich, zimowych przełajach, udział bierze reprezentant województwa łódzkiego, a jest nim UKS Czempion z Bełchatowa. Jednakże z różnych powodów, z których najczęstszą była niedyspozycja zdrowotna, ostatecznie w sumie we wszystkich protokołach sędziowskich na mecie odnotowano 142 uczestników. Mimo wcześniejszych prognoz o możliwej deszczowej sobocie i przy całkowitym zachmurzeniu, zawody przebiegły na suchej nawierzchni, przy temperaturze powietrza ok. 100C i bez opadów, a jedynie uciążliwe dla biegaczy okazywały się okresowe dość silne podmuchy wiatru.

Tak jak i w poprzednich latach, także i obecny 48. Cross Mysłowicki, przeprowadzony został dla pięciu lekkoatletycznych kategorii wiekowych: począwszy od dzieci (roczniki 2007 i młodsze), poprzez młodzików (roczniki 2005-2006), juniorów młodszych (roczniki 2003-2004), juniorów (roczniki 2001-2002), aż do seniorek i seniorów (roczniki 2000 i wszyscy starsi).

Biegaczki i biegacze, którzy uplasowali się w czołowych „szóstkach” tegorocznych crossowych zawodów, otrzymali dyplomy i pamiątkowe koszulki. Natomiast najlepsza trójka każdej kategorii, na podium uhonorowana została pucharami i odebrała bony podarunkowe na zakup sprzętu sportowego. Wyróżnienia i trofea wręczali:

  • Prezydent Miasta Mysłowice – Dariusz Wójtowicz,
  • Dyrektor Kancelarii Prezydenta Miasta Mysłowice – Michał Woźniczko,
  • Kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej w Kancelarii Prezydenta – Anna Skowron-Malinowska,
  • Dyrektor MOSiR – Karol Pawlik,
  • Dyrektor Zawodów – Józef Szendera.

Największą frekwencję odnotowano w dwóch pierwszych biegach, tj. w kategorii pierwszej (biegi dzieci – roczników 2007 i młodszych). Tutaj na dystansie 1000 metrów walczyły aż 53 dziewczęta i 55 chłopców. W rywalizacji dziewcząt najszybszą okazała się Amelia Zochniak z UKS Czempion Bełchatów, która wymagającą trasę pokonała w czasie 3 minut i 13 sekund. Dwie sekundy za nią jako druga linię mety przekroczyła Michalina Thamm (MKS MOS Katowice), a po kolejnych dwóch sekundach trzecie miejsce wywalczyła Martyna Cendrowska z CKS Budowlani Częstochowa.

W grupie chłopców najlepszy był Łukasz Zaczyk (MKS MOS Bytom), który tą jednokilometrową pętlę pokonał w czasie 3:02 min. i wyprzedził o jedną sekundę Kacpra Mińkiewicza (LUKS Podium Kup), a o sześć sekund – Mateusza Mądrego (CKS Budowlani Częstochowa). W głównych – i najdłuższych biegach 48. Crosu, tj. seniorów i seniorek, wśród kobiet trasę 4000 metrów najszybciej, bo w czasie 13:13 min., przebiegła Patrycja Kapała z KS AZS-AWF Katowice. Drugie miejsce zajęła Barbara Bieganowska (MOSiR Korfantów), a trzecie – Magdalena Krawczyk (GKS Piast Gliwice).

Natomiast 6 kilometrową trasę w grupie mężczyzn najszybciej – bo w czasie 17:36 min. przebiegł Dawid Malina (TL ROW Rybnik). Kolejne dwie czołowe lokaty – premiowane miejscami na podium – zajęli odpowiednio: ubiegłoroczny zwycięzca – Rafał Formicki (CKS Budowlani Częstochowa) i Jakub Nalepa (AZS KU PO Opole).

Młodzi mysłowiccy biegacze z UKS Chromik, tym razem nie znaleźli się w czołowych „szóstkach”, a najbliżej tego osiągnięcia byli: Oliwia Osmańska (w biegu młodziczek na 1000 metrów) oraz Mateusz Drąg (w biegu seniorów na dystansie 6000 metrów). Oboje zajmowali siódme miejsca w swoich kategoriach.

Poniżej zamieszczamy szczegółowe wyniki z tegorocznej edycji:

Serdeczne podziękowania składamy dla Zakładu Oczyszczania Miasta Mysłowice za ogromną, nieocenioną pomoc w przygotowaniu trasy tegorocznej edycji mysłowickiego crossu. Bez Waszej pomocy nie dalibyśmy rady! Dziękujemy!

Już w najbliższą sobotę – 14 marca br., dla biegaczek i biegaczy szansa na rewanże. Śląski Związek Lekkiej Atletyki wraz z działaczami MKS MOS Bytom organizują w tym mieście Mistrzostwa Śląska 2020 w biegach przełajowych w kategoriach: dzieci, młodzików, juniorów młodszych, juniorów i seniorów. Natomiast w ostatnią sobotę miesiąca, czyli 28 marca br., przeprowadzone zostaną Mistrzostwa Międzywojewódzkie w biegach przełajowych, które będą miały miejsce w Konopiskach k/Częstochowy.