Szychta dla mysłowickich bajtli w kopalni Sztolnia Królowa Luiza

Drugi tydzień ferii zimowych został rozpoczęty z przytupem. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mysłowicach w ramach sportowej feriady zorganizował dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta wycieczkę do kopalni Sztolnia Królowa Luiza która wchodzi w skład Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Na Bajtel Szychcie czyli specjalnej szychcie dzięki której w formie zabawy, dzieciaki wcielają się w rolę górnika i na własnej skórze odczuwają trudy pracy pod ziemią! Na początek dzieci zostały zaopatrzone w niezbędny strój do pracy taki jak żółte kombinezony, kaski, gogle i rękawice, dodatkowo każdy młody grubiorz otrzymał lampę która rozświetlała mroki podziemi.

W trakcie zwiedzania kopalni istotne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa dlatego po krótkim szkoleniu przeprowadzonym przez naszego przewodnika nadszedł czas rozpocząć górniczą przygodę. W czasie Bajtel Szychty oprócz poznania historii górnictwa oraz współczesnych metod wydobycia węgla, dzieci mogły samodzielnie wykonać niektóre z górniczych prac. Tak jak każdy górnik musi być uniwersalny i posiadać wszechstronne umiejętności, tak i dzieci w czasie górniczej szychty przechodziły przez różne stanowiska pracy i uczyły się jakie narzędzia do czego służyły.

Kilofy górnicze, ciężkie klucze oraz wielkie śruby, ostre piły, praca w pyle na kolanach i na wysokości. Pod ziemią atrakcji nie brakowało, szychta to szychta, pracować trzeba, ale młodym górnikom ani sił, ani zapału nie brakowało.

Bezpieczeństwo przede wszystkim dlatego podczas pracy młodzi grubiorze przeszli kurs pierwszej pomocy pod ziemią zakończony akcją ratowniczą. Dzieci poznały również zagrożenia, na jakie narażeni są górnicy podczas swojej codziennej pracy.

Moc radości sprawiła przejażdżka „Karlikiem” – czyli podziemną kolejką którą wracaliśmy z szychty. Ponad dwie godziny minęły bardzo szybko, zdecydowanie za szybko.