Reprezentantki ZS-P nr 2 oraz reprezentanci ZS-P nr 1 zwyciężają w finałach miejskich grupy młodszej w piłce ręcznej

Pierwszą grą zespołową, w jakiej – w ramach sportowej rywalizacji mysłowickich placówek – zmagały się szkoły podstawowe, była piłka ręczna. W grupie „młodszej” (tj. roczników 2007 i młodszych), w grupowych kwalifikacjach o awans do finałów miejskich walczyło dziewięć – a więc połowa z ogólnej liczby mysłowickich szkół. W listopadzie zespoły szkolne dziewcząt rywalizowały w trzech, a chłopcy – w czterech grupach kwalifikacyjnych. Z każdej awans uzyskiwała tylko najlepsza, zwycięska drużyna. Tylko jedna placówka – SP nr 12 w ZS-P nr 2 z Morgów, do finału wprowadziła obie swoje reprezentacje, tj. dziewcząt, jak i chłopców.

Jako pierwsze – 22 listopada br., w hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2, swój decydujący turniej rozegrały dziewczęta (grano 2 x 15 min. systemem „każdy z każdym”), rozegrano zatem trzy spotkania, w których padły następujące wyniki:

 1. mecz: SP nr 12 – SP nr 17 – 6 : 3 (5 : 1)
 2. mecz: SP nr 3 – SP nr 17 – 4 : 10 (1 : 5)
 3. mecz: SP nr 12 – SP nr 3 – 11 : 2 (9 : 0)

Złotych medali i tytułu najlepszej drużyny szczypiornistek w tej grupie wiekowej, broniły – i cel ten, po odniesieniu dwóch zwycięstw – zrealizowały gospodynie, tj. dziewczęta SP nr 12 w ZS-P nr 2. Srebrne medale przypadły uczennicom SP nr 17 w ZS-P nr 4 z Krasów, a brązowe – dziewczętom SP nr 3 z Janowa.

Wyróżnienia indywidualne (pamiątkowe medale i okolicznościowe dyplomy), przygotowane dla najlepszych zawodniczek swoich szkolnych drużyn, odebrały: Daria Przyłudzka – bramkarka zespołu złotych medalistek, Pola Buczek (SP nr 3) i Paulina Dejas (SP nr 17). Natomiast za najlepszą szczypiornistkę finałowego turnieju uznano Zuzannę Marciniec – zdobywczynię największej ilości bramek (w dwóch meczach rzuciła rywalkom 8 bramek).

Cztery dni po dziewczętach – 26 listopada br., swoje zmagania finałowym turniejem uwieńczyli szczypiorniści. W ich wypadku rozgrywki toczyły się na tych samych zasadach i takim samym systemem, jak w zmaganiach dziewcząt, a miały miejsce w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 6 w ZS-P nr 1. Tytułu najlepszej drużyny z ubiegłego roku szkolnego bronili również reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 12 z ZS-P nr 2, lecz ostatecznie musieli w tym roku szkolnym zadowolić się brązowymi medalami.

Tylko pierwsze spotkanie nie przyniosło większych emocji, gdyż gospodarze dość zdecydowanie pokonali triumfatorów ubiegłorocznych finałów, natomiast pozostałe trzy spotkania trzymały w napięciu od pierwszego, do ostatniego gwizdka sędziego. Otóż w drugim półfinale obie drużyny postawiły przede wszystkim na obronę, a ponieważ zawodziła też w tym spotkaniu skuteczność szczypiornistów obu zespołów, ostatecznie mecz ten zakończył się niskim wynikiem, a zwycięski zespół osiągnął nikłą – bo zaledwie jednobramkową przewagę. Natomiast w trzecim i czwartym w kolejności meczu, które to decydowały już o kolejności zajętych miejsc i podziale medali, rywalizacja była tak zacięta i wyrównana, że w regulaminowym czasie gry na tablicy wyników widniały remisy i do wyłonienia zwycięskich zespołów potrzebne były rzuty karne. Oto ostateczne wyniki, jakie padły w czterech rozegranych spotkaniach drużyn chłopięcych:

 • 1 półfinał: SP nr 6 w ZS-P nr 1 – SP nr 12 w ZS-P nr 2 – 19 : 6 (12 : 4)
 • 2 półfinał: SP nr 10 – SP nr 13 – 4 : 5 (3 : 4)
 • Mecz o miejsca 3: SP nr 12 w ZS-P nr 2 – SP nr 10 – 7 : 7 ( 4 : 3)
 • rzuty karne – 2 : 0 dla SP nr 12
 • Finał: o miejsca 1: SP nr 6 w ZS-P nr 1 – SP nr 13 – 10 : 10 (5 : 4)
 • rzuty karne – 2 : 0 dla SP nr 6

Zatem ostatecznie finał chłopców 2007 i młodszych, był wewnętrzną sprawą obu brzęczkowickich podstawówek. Lecz nie tylko gospodarze z SP nr 6, którzy lepiej wykonywali rzuty karne, są zadowoleni ze zdobycia złotych medali. Usatysfakcjonowani mogą być również reprezentanci SP nr 13, gdyż w ubiegłym roku szkolnym uplasowali się w rozgrywkach piłki ręcznej na pozycjach 5 – 8, w w tym nie tylko że wywalczyli awans do finałów, to powrócili z medalami srebrnymi.

Najlepszym szczypiornistą finałowego turnieju uznano kapitana złotych medalistów – Piotra Patałąga, natomiast wyróżnienia dla najlepszych zawodników swoich drużyn odebrało dwóch zawodników z pola: Jakub Kurdziel (SP nr 12) i Jakub Krawczyk (SP nr 6), a za takich w dwóch pozostałych drużynach uznano bramkarzy: Volodymyra Hnatush (SP nr 13) i Igora Sztandera (SP nr 10).

Oto „złoci” medaliści finałowych turniejów grupy „młodszej” mysłowickich szkół podstawowych w piłce ręcznej w roku szkolnym 2019/2020:

 • dziewczęta – reprezentantki Szkoły Podstawowej nr 12 w ZS-P nr 2: Głyk Magdalena – kapitan drużyny, Durbas Katarzyna i Przyłucka Daria – bramkarki; Anglart Odeta, Giersznej Maria, Głyk Hanna, Hornik Matylda, Jańta Zuzanna, Kapuścik Wiktoria, Marciniec Zuzanna, Pniok Anna, Puszczewicz Zofia, Sobczyk Zuzanna, Stopka Zuzanna i Witecka Magdalena. Opiekunowie drużyny: – mgr Artur Kosiór i mgr Mariusz Przygoda.
 • chłopcy – reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 6 w ZS-P nr 1: Patałąg Piotr – kapitan, Pitrasz Przemysław – bramkarz, Błyskuń Szymon, Jóźwik Konrad, Kopeć Michał, Krawczyk Jakub, Kudła Michał, Michałowski Filip, Sieka Michał, Szwed Krystian i Wyłupek Patryk. Opiekunki zespołu – mgr Agnieszka Krzemińska i mgr Monika Kuchnia.