Podsumowanie jesiennych Młodzieżowych Biegów Przełajowych

Na trasach biegowych wokół obiektów MOSiR przy ul. Promenada – zgodnie z zaplanowanymi już w sierpniu terminami, odbyły się cztery kolejne, sobotnie zawody w ramach XVIII Edycji Młodzieżowych Biegów Przełajowych. Miały one miejsce 5, 19 i 26 października oraz 9 listopada br. Łącznie w czterech jesiennych biegach przełajowych uczestniczyło aż 457 osób: 222 dziewczęta i 235 chłopców, wywodzących się aż z 24 różnych przedszkoli i 42 szkół Śląska.

Największą liczbę, bo prawie 60% uczestników, to uczniowie naszych mysłowickich szkół podstawowych i przedszkoli, gdyż było ich dokładnie 261. Pozostałe 196 osób – czyli niewiele ponad 40 %, stanowili uczniowie przyjezdni: z 15 miast i miejscowości ościennych – Katowic, Sosnowca, Imielina, Jaworzna, Czyżówki, Miechowic, Piekar Śląskich, Radzionkowa, Siemianowic Śląskich, Trzebini, Zabrza, Żarek, Żywca, a nawet z Krakowa. Od pięciu lat największą liczbowo grupę spoza Mysłowic, stanowią dziewczęta i chłopcy z Bytomia (reprezentujący Szkoły Podstawowe: nr 3, nr 9, nr 33, nr 45, nr 51 i nr 54 oraz Szkołę Mistrzostwa Sportowego).

Uczestnicy zawodów podzieleni są według roczników urodzenia, na pięć kategorii wiekowych. Ponieważ oddzielnie rywalizują dziewczęta i chłopcy – stąd w każdym z tych czterech zawodów, odbywało się każdorazowo łącznie dziesięć biegów.

Z całej grupy 475 uczestników, 259 osób ma już zapewnione miejsce w indywidualnych klasyfikacjach, gdyż uczestniczyli przynajmniej w trzech biegach, a właśnie udział minimum w trzech zawodach, jest regulaminowym warunkiem sklasyfikowania. Z tej grupy najwytrwalszych, 93 osobom zdarzyło się opuścić tylko jeden bieg, natomiast aż 166 osoby (84 dziewczęta i 82 chłopców), uczestniczyło we wszystkich czterech zawodach! Pozostali, to są osoby, które biegały tylko dwa razy (a takich dziewcząt i chłopców było łącznie 66) oraz wystąpili tylko w jednych zawodach (tych z kolei było aż 131), nie stracili nie tylko szansy na sklasyfikowanie, ale – o ile wezmą udział wiosną w tych trzech pozostałych zawodach biegowych, i spiszą się w nich dobrze – mogą nawet być sklasyfikowani w czołowych dziesiątkach, a to z kolei gwarantuje pewny medal i nagrodę rzeczową.

Na zakończenie tej opisowej części statystycznej, jeszcze kolejne, warte podkreślenia i wyszczególnienia fakty. Otóż z całej kilkusetosobowej grupy biegających, tylko pięcioro uczestników może poszczycić się samymi zwycięstwami i najwyższymi osiągnięciami punktowymi. Takiego wyczynu dokonały dwie dziewczynki oraz trzech chłopców. Są nimi: Igor Matusiński, z Przedszkola nr 10 w Mysłowicach, rywalizujący w pierwszej – najmłodszej kategorii wiekowej (roczników 2013 i młodszych). W czterech startach każdorazowo zajmował 1. miejsca i zdecydowane prowadzi z maksymalną ilością – tj. 200 punktów, jakie można było zdobyć jesienią. Takim samym osiągnięciem poszczycić się mogą liderzy kategorii drugiej (roczników 2011-2012), a są nimi bytomianie: Hanna Wąsek reprezentująca SP 33 oraz Oliwier Cielecki – uczeń SP nr 54. Kolejna bytomianka – Oliwia Leszczyńska, także lekkoatletka z SP nr 54, ma również na koncie cztery zwycięstwa i maksymalną ilość – 200 zdobytych punktów. Piątym biegaczem z czterema zwycięstwami i 200 punktami w klasyfikacji zawodów jesiennych, jest Łukasz Zaczyk ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Chorzowie, który ani razu nie dał się wyprzedzić rywalom w kategorii czwartej (roczników 2007 – 2008).

Na zakończenie po raz kolejny przypominamy, iż szczegółowe klasyfikacje indywidualne po czterech biegach XVIII Edycji MBP, zawierają tabele wszystkich kategorii, zamieszczone w zakładce: Młodzieżowe Biegi Przełajowe.

Ponieważ cały cykl roku szkolnego 2019/2020 będzie składał się z siedmiu biegów, pozostałe trzy odbędą się w marcu i kwietniu przyszłego roku. Terminy tych pozostałych trzech wiosennych zawodów biegowych, ustalone zostaną po tym, kiedy znany już będzie kalendarz zawodów Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki na 2020 rok (w szczególności Cross Mysłowicki, Mistrzostwa Śląska i Mistrzostwa Międzywojewódzkie w biegach przełajowych).

Wtedy podane zostaną daty trzech zawodów wiosennych oraz kwietniowy termin zakończenia i podsumowania całej XVIII Edycji MBP, podczas którego uczestnicy, którzy legitymować się będą udziałem we wszystkich siedmiu zawodach, otrzymają pamiątkowe medale i dyplomy, a ci biegacze i biegaczki, którzy dzięki swoim osiągnięciom sklasyfikowani zostaną w pierwszych „dziesiątkach”, wyróżnieni zostaną trofeami sportowymi i nagrodami rzeczowymi.