Ostatni bieg w ramach MBP już w najbliższą sobotę

Dziesięć dni temu, w ostatnią sobotę października br., na trasach biegowych MOSiR w Mysłowicach przy ulicy Promenada, odbyły się przedostatnie – a trzecie w kolejności – jesienne zawody biegowe. Tylko kilkoro uczestników nie ukończyło swoich biegów, a w protokołach sędziowskich na mecie odnotowano uczestnictwo 150 dziewcząt i 155 chłopców.

Ogromna większość z nich na swojej trasie biegu walczyła ambitnie z duchem właściwej, sportowej rywalizacji. Niestety – mimo każdorazowych apeli i napomnień oraz ostrzeżeń, nie wszyscy zachowali się w tych trzecich zawodach właściwie. Przede wszystkim w jednym wypadku – biegu chłopców na dystansie 300 metrów, na około 50 metrów przed metą, jeden z uczestników biegnącego bezpośrednio przed nim uczestnika, łapiąc go za rękę – spowodował jego zatrzymanie i tym sposobem postanowił zawalczyć o wyższe, korzystniejsze miejsce w biegu. Za ten niegodny i naganny czyn, został zdyskwalifikowany, a jego rywal, który tego doświadczył, został przesunięty wyżej w klasyfikacji – na jego miejsce.

Ponadto kilkoro dziewcząt i chłopców notorycznie i z powtarzalną, naganną manierą już na linii startu pragnie „wyrobić” sobie dogodną pozycję i przestrzeń, poprzez rozpychanie się i opieranie łokci o boki i żebra stojących najbliżej po lewej i prawej stronie rywali/rywalek. Również i takie postępowanie jest naganne, niesportowe i będzie napiętnowane. Innymi przykładami łamania dyscypliny na zawodach biegowych, jest zabieganie lub spychanie rywala, który nas wyprzedza oraz przedwczesne wybieganie – jeszcze zanim zabrzmi gwizdek lub strzał oznaczający sygnał do startu. Te wszystkie przykłady łamania zasad właściwej, zgodnej z zasadami fair play, sportowej rywalizacji, także i podczas tych najbliższych, ostatnich jesiennych, sobotnich (jak i każdych trzech wiosennych) zawodów, będą filmowane, a po stwierdzeniu opisywanych tu przypadków – wyciągane sankcje w stosunku do tych, którzy takich przewinień, łamania sportowych zasad rywalizacji i niegodziwego postępowania, będą się dopuszczać.

Jednakże pozostajemy z nadzieją, iż te nasze apele odniosą właściwy skutek, a podane konsekwencje i restrykcje nie będą musiały być stosowane. Zatem – w oczekiwaniu iż 100 % uczestników od najbliższych zawodów każdorazowo dostosuje się do regulaminowych zasad sportowego współzawodnictwa, w duchu fair play – zapraszamy 9 listopada br. do udziału w czwartych zawodach XVIII Edycji Młodzieżowych Biegów Przełajowych.

I jeszcze na koniec wyjaśnienie, dla tych, którzy nie doczytali zasad klasyfikacji w Regulaminie, a wynikłe tym samym w związku z telefonicznymi zapytaniami i interwencjami, dlaczego moja córka/syn – mimo iż ma wyższą ilość zgromadzonych punktów, jest tak nisko w klasyfikacji, a wyżej w tabeli podani są ci, którzy mają mniejsze ilości punktów. Otóż w arkuszu kalkulacyjnym pod uwagę w pierwszej kolejności brani są pod uwagę wszyscy ci biegacze, którzy już spełnili regulaminową zasadę udziału przynajmniej w trzech biegach (co właśnie gwarantuje klasyfikowanie). Natomiast punkty za miejsca osób, które brały jak dotychczas udział w tylko w jednym lub w dwóch biegach, są na razie nieaktywne (z chwilą, gdy i te osoby będą miały na „koncie” trzy biegi – także będą brane pod uwagę we właściwej klasyfikacji.

Szczegółowe wyniki MBP po 3 biegach