27 Memoriał Jerzego Chromika został zakończony

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji już po raz dwudziesty siódmy w Mysłowicach przeprowadził Memoriał poświęcony pamięci olimpijczyka, rekordzisty świata i starego kontynentu, mistrza Europy, wielokrotnego rekordzisty Polski Jerzego Chromika.

Tegoroczny Memoriał, któremu patronował Prezydent Miasta Mysłowice Dariusz Wójtowicz, zorganizowany był 12 października również jako jedna z wielu imprez w ramach obchodów Wybuchu Pierwszego Powstania Śląskiego. W biegu głównym uczestniczyło 162 osoby, a na tą liczbę złożył się udział 34 kobiet i 128 mężczyzn. W klasyfikacjach generalnych najlepsze trójki na mecie, to:

  1. miejsce – Dawid Klaybor (34 BHP Żagań) – 34:32 min.,
  2. miejsce – Łukasz Grajcar (CKS Budowlani Częstochowa) – 34:59 min.,
  3. miejsce – Paweł Buczek (Lake Runners Tychy) – 35:50 min.

W grupie 34 kobiet, najwcześniej na mecie (jako jedenasta generalnie), zameldowała się Patrycja Włodarczyk (JKLA Jawor Jaworzno), która pokonała trasę w czasie 39;56 min. I jest to już jej czwarte zwycięstwo w Memoriale (poprzednio zwyciężała w 2015, 2016 i 2018 roku). Tym sposobem w całej historii Memoriałów Patrycja Włodarczyk zrównała się ilością zwycięstw z Beatą Szyjką, gdyż w latach 2002 – 2003 oraz 2005 – 2005 również i ona zwyciężała czterokrotnie.  2 miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet zajęła Barbara Szelest (Mors Hubertus Mysłowice) – 42;14 min., a 65 sekund po niej linę mety osiągnęła trzecia z kobiet – Wiktoria Krupowicz, także mysłowiczanka. Tak jak i rok temu, także i w tym Memoriale uczestnicy klasyfikowani byli również w kategoriach wiekowych. Najwięcej, bo 44 mężczyzn, rywalizowało w kategorii M-3 oraz 42 uczestników zanotowano w kategorii M-4.

Godnym podkreślenia jest fakt, iż znów biegacze z naszego miasta nie zawiedli i co budujące, to z roku na rok jest ich coraz więcej. W ubiegłym roku mysłowiczanie w biegu głównym na 10 km stanowili prawie 40 % wszystkich uczestników zawodów. Natomiast w zakończonym trzy dni temu 27 Memoriale, metę osiągnęło 82 sportowców z Mysłowic (19 kobiet i 63 mężczyzn), co stanowi już ponad 50% wszystkich biegaczy.

Jeszcze więcej lekkoatletów rywalizowało w biegach dzieci. Co prawda w tym roku na listach startowych odnotowaliśmy łącznie młodzież szkolną spoza naszego miasta aż z dziewiętnastu miast i miejscowości (z Bobrownik, Chełmu Śląskiego, Czyżówki, Dąbrowy Górniczej, Dobieszowic, Gliwic, Imielina, Jaworzna, Katowic, Kochanowic, Przeczyc, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Tarnowskich Gór, Tych, Woźnik, Zabrza i Żarek), lecz było ich dokładnie tylko 45, a to oznacza iż z całej grupy 151 dzieci szkół podstawowych, które rywalizowały w tym dniu, aż 106 to uczniowie i uczennice naszych mysłowickich szkół i przedszkoli, co stanowi prawie 70 % ogółu uczestników zawodów dzieci.

Czołowa trójka w klasyfikacji generalnej i trójka najszybszych kobiet, jak również najlepsze trójki w swoich kategoriach wiekowych biegu głównego oraz we wszystkich czterech kategoriach biegowych dzieci (oddzielnie dziewczęta i chłopcy) – otrzymała dyplomy, puchary lub statuetki oraz nagrody rzeczowe (dzieci) lub bony podarunkowe (dorośli).

Mysłowicki Klub Olimpijczyka od wielu już lat tradycyjnie funduje również okazałe puchary dla najlepszych: mysłowiczanki i mysłowiczanina, tj. tych którzy w generalnych klasyfikacjach memoriałowego biegu na 10 km uplasują się na najwyższych miejscach. W tym roku przypadły one Jackowi Sewerynowi (4. miejsce, a więc tuż za podium w generalnej klasyfikacji) oraz po raz drugi z rzędu Barbarze Szelest, która generalnie na mecie zameldowała się jako 21 z grona 162 uczestników, a jako druga z kobiet. I na koniec nie sposób pominąć tych, którym należą się chyba największe słowa uznania. Otóż puchary dla najstarszych uczestników naszego tegorocznego Memoriału odebrali: Halina Sznapka ze Świętochłowic oraz Werner Legomiński – mysłowiczanin, od początku powstania, a więc już od jedenastu lat, reprezentujący Stowarzyszenie „Truchtacz” Mysłowice.

Natomiast upominki przygotowane dla najmłodszych uczestników sobotnich biegów otrzymali dwulatkowie: Łucja Gilner z Sosnowca oraz Szymon Zduniak z Dobieszowic. Nasz tegoroczny Memoriał swoją obecnością wsparli biegacze grupy „Rozbiegane Mysłowice” oraz Stowarzyszenia „Truchtacz” Mysłowice, dodatkowo bardzo wielu biegaczy ochoczo włączyło się w akcję sponsora biegu PKO Banku Polskiego, który od kilkunastu już lat pomaga i wspiera nas tak organizacyjnie, jak finansowo, dzięki czemu także i tegoroczny Memoriał mogliśmy zorganizować profesjonalnie i bez ograniczeń rzeczowych. W tym roku tą inicjatywą, nad którą przy specjalnym punkcie i stoisku, które pod czujnym okiem pani Marzanny Trzepietowskiej – Dyrektor PKO BP o/Mysłowice, zorganizowały, czuwały i propagowały aktywistki – pracownice PKO BP, była szlachetna i charytatywna akcja „Biegnę dla Maksa”, w celu przekazania przez ten bank środków finansowych na leczenie Maksa Wanniczka.

Kolejny, już 28 Memoriał Jerzego Chromika planowany jest w trzecią sobotę października przyszłego roku, tj. 17.10.2020 roku. Sympatyków długich biegów ulicznych, a także uczniów szkół podstawowych, już teraz serdecznie zapraszamy do udziału.

Szczegółowe wyniki tegorocznego głównego biegu memoriałowego, jak i klasyfikacje biegów dziewcząt i chłopców na 150 m (roczniki 2012 i młodszych), na 400 metrów (roczników 2010 – 2011 oraz 2008 – 2009) oraz na 800 m (roczniki 2004 -2007) zamieszczamy poniżej:

  1. bieg główny
  2. biegi młodzieżowe