Mysłowiccy judocy w Chęcinach oraz Budapeszcie

fot. UKS Judo Mysłowice

Na XXXII Międzynarodowy Turniej Judo BUDAPESZT CUP 2019 przybyło do stolicy Węgier około 2000 zawodników, z 30 krajów całego świata. Wśród nich, mogliśmy również kibicować Szóstce sportowców z Mysłowic. Zawodnicy klubu UKS JUDO Mysłowice brali w tym turnieju udział już 4 razy. Zawsze przywoziliśmy z niego medale. W tym roku podtrzymaliśmy tę piękną tradycję i dołożyliśmy do kolekcji siedmiu medali, ósmą – srebrną „blachę”.

Radość jest tym większa, że cała, nasza Szóstka walczyła bardzo dzielnie i zostawiła serce na macie podczas każdej walki. Na te zawody nie przyjeżdżają słabi zawodnicy a w niektórych kategoriach zgłosiło się ponad 80 zawodników. Każda więc wygrana walka cieszyła Trenera Ryszarda DZIEWULSKIEGO, przybyłych rodziców i oczywiście sportowców.

W silnie obłożonej (25 zawodniczek) kategorii (-38kg), nasza judoczka – Iga FROSZTĘGA wygrała wszystkie walki z dziewczynami z całej Europy i wywalczyła awans do finału, w którym spotkała się z ……. Polką. Tam niestety musiała uznać wyższość przeciwniczki. Po walce, stwierdziła, że planuje już przyjazd w 2020 roku, aby powalczyć o złoty medal . W małym finale (walce o III miejsce) mieliśmy jeszcze 2 zawodników: Filipa CYGANA i Natalię RUSIN. Mimo ogromnej ambicji, dzięki której wywalczyli awans do tej rundy rozgrywek, zakończyli oni turniej na V pozycji. Do punktowanej strefy dotarł również drugi z chłopaków z Mysłowic – Krystian RAŚ, który uzyskał wysoką, VII pozycję. Trenerskie wytyczne realizowały także dwie Mysłowiczanki, które wprawdzie nie dotarły do strefy medalowej, ale swoją postawą pokazały kolejny raz, że wiele medali tej pięknej dyscypliny powiększy ich kolekcję w kolejnych zawodach.

Oto szczegółowe wyniki Pucharu:

  • Srebrny medal, za II miejsce – Iga FROSZTĘGA
  • V pozycja – Filip CYGAN i Natalia RUSIN
  • VII miejsce – Krystian RAŚ
  • Fantastyczny udział – Alicja JANECZKO i Sandra SZAŁKIEWICZ

W malowniczych Chęcinach, na nowoczesnej hali sportowej, nieopodal XIII-wiecznego królewskiego zamku odbywała się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży – Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Judo. Po podwójnych eliminacjach, zakwalifikował się do tych zawodów jeden zawodnik UKS JUDO Mysłowice.

Trener Ryszard DZIEWULSKI przygotował na te mistrzostwa Jakuba DZIEDZICA. Nasz debiutant na OOM, jak zwykle pokazał charakter i serce do walki. Porażka z późniejszym Mistrzem Polski zdopingowała wręcz naszego Kubę do dzielnego reprezentowania Mysłowic w kolejnych walkach. Jego ambicja i zaangażowanie zaowocowało ukończeniem mistrzostw na wysokiej, IX pozycji. Udany występ w OOM 2019, solidne trenowanie, serce do walki i zaangażowanie Kuby dobrze rokują na następne zawody (z OOM – na czele).

Do udziału w OOM 2019 zakwalifikowało się także 2 judoków z Mysłowic. Alicja GOWARZEWSKA i Marcin WŁOKA. Marcin, podobnie jak Kuba DZIEDZIC zadebiutował na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych. Mimo mocnego przygotowywania się na te, ważne zawody, nie zdołał zakwalifikować się do strefy medalowej. Jego klubowa koleżanka, Alicja stoczyła 4 walki. Jedną z nich (półfinałową) przegrała, w doliczonym czasie, z późniejszą Mistrzynią Polski. Trzy pozostałe, to zwycięstwa, dzięki którym obroniła pozycję brązowej medalistki Mistrzostw Polski sprzed roku.

Ostatniego dnia zawodów, Alicja wzięła udział w drużynowych Mistrzostwach Polski, przywożąc z nich złoty medal.

Gratulujemy rewelacyjnych występów, wielu pozytywnych emocji i wyników mysłowickim sportowcom.