Podsumowaliśmy 17 Edycję Młodzieżowych Biegów Przełajowych

W sobotę 27 kwietnia 2019 r. w Hali Widowiskowo Sportowej MOSiR w Mysłowicach, odbyła się uroczystość podsumowania XVII Edycji Młodzieżowych Biegów Przełajowych sezonu 2018/2019. Na to zakończenie przybyła liczna rzesza uczestników wraz z Rodzicami, rodzinami, Dyrektorami szkół, wychowawcami, trenerami i opiekunami.

Uroczystość rozpoczęła się wręczeniem okolicznościowych medali i dyplomów wszystkim najwytrwalszym biegaczom, którzy nie opuścili żadnego z czterech jesiennych ani też ani jednego z trzech wiosennych zawodów, a zatem mieli na „koncie” wszystkie siedem biegów, na które składała się cała edycja w kończącym się roku szkolnym, a takich systematycznie biegających było aż 133 osoby (68 dziewcząt i 65 chłopców).

Drugim punktem uroczystości było uznanie wysiłku, odwagi i ambicji najmłodszych, czyli wszystkich biegających na dystansie 200 metrów w kategorii roczników 2012 i młodszych. Łącznie medale, dyplomy, nagrody i upominki odebrało 17 dziewczynek i 15 chłopców. W tej grupie na najwyższe słowa uznania zasłużyli nie tylko Ci przedszkolacy, którzy już w tak młodym wieku na tyle dobrze radzili sobie w tych biegach, że ostatecznie zostali sklasyfikowani w pierwszej dziesiątce, lecz także szóstka bardzo młodych dzieci. Oni nie mieli wielkich szans rywalizować skutecznie z siedmio i sześciolatkami, a mimo to dzielnie uczestniczyli w tych zawodach i dobiegali do mety. Byli to: Kinga Hałota, Julia Korbecka, Jakub Pastuszka (wszyscy z rocznika 2014), Klaudia Madej i Tymoteusz Wojtanowski (urodzeni w 2015r.) oraz Tobiasz Tomecki, który zebrał największe owacje. Otóż urodzony we wrześniu 2016 roku Tobiasz, który uczęszcza jeszcze do żłobka !, czterokrotnie brał udział w tych zawodach – po raz pierwszy 20 października ubiegłego roku, kiedy miał dokładnie 2 lata i jeden miesiąc !.

Następnie kolejno dziewczęta i chłopcy pierwszych „dziesiątek” pozostałych czterech kategorii wiekowych, zostali nagrodzeni medalami i dyplomami, a czołowe „trójki” na podium także dodatkowo uhonorowane zostały pucharami. Trofea sportowe i dyplomy wręczali: Były Premier RP – Jerzy Buzek, Prezydent Miasta Mysłowice – Dariusz Wójtowicz, Sekretarz Miasta Mysłowice – Jarosław Ligas oraz Dyrektor MOSiR Mysłowice – Karol Pawlik.

Po dokonanych dekoracjach wszyscy uczestnicy tej uroczystości – biegaczki i biegacze, mieli możność wyboru nagród rzeczowych ufundowanych przez MOSiR. Szczególne wyróżnienie w postaci statuetek Wiktorii i dodatkowe nagrody rzeczowe oraz upominki z Urzędu Miasta Mysłowice, otrzymał czwórka biegaczy, która zwyciężając sześciokrotnie, zgromadziła maksymalną do osiągnięcia ilość punktów, tj. 300 (50 pkt. za każde 1. miejsce na mecie – 50 pkt. x 6 biegów). Byli to: siostry Malwina i Milena Thamm, Bartosz Szołtysek oraz Anna Szmatloch – zwyciężczyni najmłodszej kategorii wiekowej. Właśnie ona jako jedyna spośród wszystkich 660 osób, jakie figurują na listach generalnych klasyfikacji indywidualnych zwyciężała we wszystkich siedmiu biegach !.

Również czołowe placówki, których reprezentująca je w biegach młodzież, przyczyniła się do zajęcia jednego z trzech czołowych miejsc w generalnych klasyfikacjach drużynowych, uhonorowano dyplomami i pucharami. Zgodnie z Regulaminem XVII Edycji MBP, końcowe sumy punktów indywidualnych, zgromadzone przez te dziewczęta i tych chłopców, którzy zostali sklasyfikowani, czyli co najmniej trzykrotnie wzięli udział w zawodach (przy czym w grupie przedszkolaków takich osób musiało być co najmniej troje, a w pozostałych kategoriach, czyli szkół podstawowych – co najmniej czworo klasyfikowanych) – wyznaczyły kolejność zespołową. Oto trzy najlepsze placówki oświatowe w poszczególnych kategoriach:

a/ w kategorii 1. – roczników 2012 i młodszych:

 1. miejsce – Przedszkole nr 18 Mysłowice
 2. miejsce – Przedszkole nr 6 Mysłowice
 3. miejsce – Przedszkole nr 20 Mysłowice

b/ w kategorii 2. – roczników 2010 – 2011

 1. miejsce – Szkoła Podstawowa Sportowa w Mysłowicach
 2. miejsce – Szkoła Podstawowa nr 54 w Bytomiu
 3. miejsce – Szkoła Podstawowa nr 10 w Mysłowicach

c/ w kategorii 3. – roczników 2008 – 2009

 1. miejsce – Szkoła Podstawowa nr 54 w Bytomiu
 2. miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Mysłowicach
 3. miejsce – Szkoła Podstawowa nr 15 w Mysłowicach

d/ w kategorii 4. – roczników 2006 – 2007

 1. miejsce – Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu
 2. miejsce – Szkoła Podstawowa nr 54 w Bytomiu
 3. miejsce – Szkoła Podstawowa nr 15 w Mysłowicach

e/ w kategorii 5. – roczników 2003 – 2005

 1. miejsce – Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu
 2. miejsce – Szkoła Podstawowa nr 13 w Mysłowicach
 3. miejsce – Szkoła Podstawowa nr 10 w Mysłowicach

Reszta informacji i ciekawostek – w Aktualnościach – Statystyki XVII Edycji Młodzieżowych Biegów Przełajowych.

Na kolejną – XVIII Edycję Młodzieżowych Biegów Przełajowych, dzieci przedszkolne oraz młodzież szkolną, zapraszamy za pięć miesięcy, gdyż pierwsze zawody cyklu przyszłego roku szkolnego 2019/2020, zaplanowane są na 6 października, czyli w pierwszą sobotę pierwszego miesiąca czwartego kwartału 2019 roku.