Pierwsze wiosenne biegi przełajowe XVII Edycji MPB za nami

Jesienią ubiegłego roku, MOSiR przeprowadził cztery zawody w biegach przełajowych, z ogólnej liczby siedmiu na które składa się VII Edycja Młodzieżowych Biegów Przełajowych. Po prawie pięciomiesięcznej przerwie zimowej, w sobotę – 23 marca, odbyły się pierwsze w tym roku – z trzech przewidzianych wiosną br. – zawody w ramach całego cyklu roku szkolnego 2018/2019. Należy także odnotować, iż w minioną sobotę te pierwsze wiosenne zawody biegowe, śledził Prezydent Miasta Mysłowice – Dariusz Wójtowicz.

W biurze zawodów przyjęto zgłoszenia od 312 uczestników, a z tej liczby tylko czworo nie ukończyło zawodów, gdyż w protokołach sędziowskich na mecie odnotowanych zostało 308 osób (160 dziewcząt i 148 chłopców). Przy bardzo sprzyjających warunkach atmosferycznych (słonecznej pogodzie i temperaturze powietrza + 16 stopni !, czyli z pewnością przy jednym z najładniejszych dni marca), rywalizowało 17 dziewcząt i 15 chłopców pierwszej, najmłodszej kategorii wiekowej (przedszkolaki, tj. roczniki 2012 i młodsi), a ścigali się oni na najkrótszym – bo 200 metrowym odcinku. Niespełna 90 % pozostałych uczestników tych zawodów stanowiły dzieci i młodzież szkół podstawowych. Jak zwykle rywalizowali oni w odpowiednich do wieku kategoriach i dystansach, które zwiększane są wraz z rosnącym wiekiem uczestników. Największa, a co za tym idzie, najtrudniejsza rywalizacja czekała na dystansie 400 metrów dziewczęta kategorii III, czyli roczników 2008-2009, gdyż tu biegało ich aż 62, i chłopców na dystansie 300 metrów, w kategorii II (roczniki 20010-2011), gdzie na starcie stawiło się ich aż 54.

Nie licząc kilkunastu nowych zawodników, którzy przybiegli do mety na czołowych miejscach, w większości wypadków ta kilkumiesięczna przerwa nie wpłynęła negatywnie na formę najlepszych biegaczy i biegaczek. W zdecydowanej większości w czołówkach każdego biegu ponownie meldowali się ci lekkoatleci, którzy już po biegach jesiennych w swoich kategoriach należeli i tworzyli ścisłe czołówki sportowców.

I na koniec jeszcze istotna uwaga, którą chyba nie wszyscy doczytali w Regulaminie (pkt. VI/3). Otóż w tabelach widnieją także te osoby, które do tej pory biegały tylko raz, lub dwukrotnie, lecz ich punkty nie są uwzględnione w ostatniej kolumnie tj. punktach decydujących o miejscu (mają wpisane 0). Aby być klasyfikowanym indywidualnie, a także aby zgromadzone punkty mogły być liczone do ogólnego dorobku zespołowego danej szkoły, uczestnik musi spełnić wymóg regulaminowy, czyli wziąć udział przynajmniej w trzech zawodach biegowych.

Szczegółowe wyniki dotychczasowych pięciu zawodów (tak indywidualne, jak i zespołowe szkół), tj. zajmowane miejsca w danym biegu i ilość uzyskanych punktów, a w końcowych kolumnach łączne osiągnięcia, czyli sumy zgromadzonych punktów każdego biegacza i biegaczki – zawierają tabele wynikowe każdej kategorii i grupy wiekowej, z którymi zapoznać się można na stronie internetowej MOSiR w zakładkach: Aktualności/Młodzieżowe Biegi Przełajowe/Wyniki. Natomiast Regulamin XVII Edycji MBP oraz druki zgody rodziców (niezbędne do przedłożenia w biurze zawodów przy zapisie przed dwoma następnymi zawodami) – zamieszczone są również na stronie internetowej MOSiR w zakładce: Dokumenty – Młodzieżowe Biegi Przełajowe.

Szanse na powiększenie swoich zdobyczy punktowych i na rewanże w soboty: 6 (zawody szóste) i 13 kwietnia (siódme – ostatnie biegi cyklu). Zatem przedszkolaków oraz dziewczęta i chłopców szkół podstawowych, zapraszamy do udziału i rywalizacji w pierwszą i drugą sobotę przyszłego miesiąca.