Trzy biegowe, marcowe soboty w mysłowickim MOSiR

Jak co roku, w mysłowickim MOSiR, w marcu rozpoczyna się sezon biegów przełajowych. Tradycyjnie otwiera go Cross Mysłowicki, a zawody te przeprowadzone zostaną na trasach biegowych wokół obiektów MOSiR przy ulicy Promenada już w pierwszą sobotę przyszłego miesiąca, tj. 2 marca.

Cross organizowany jest w naszym mieście nieprzerwanie od 1981 roku, a zatem w Mysłowicach w tych zawodach gościć będziemy biegaczy już 39 rok z rzędu. Doliczając wcześniejsze osiem lat, kiedy to w latach 1973–1980 biegi przełajowe organizowane były na terenach Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (pod patronatem nieistniejącej już katowickiej popołudniowej gazety codziennej – Wieczoru), cykliczne biegi crossowe, na przełomie zimy i wiosny, odbędą się na Śląsku już po raz czterdziesty siódmy. Okazję do rywalizacji na różnych dystansach będą mieli biegacze i biegaczki z całego Śląska oraz dzieci i młodzież ze szkół, z różnych klubów, związków i stowarzyszeń z innych stron kraju. Cross rozpocznie się o godz. 11:00 od najkrótszych – 1000 metrowych dystansów (na którym ścigać się będą dzieci roczników 2006 i młodsi oraz dziewczęta roczników 2004 – 2005), a następnie na dystansach od 2000 do 4000 metrów (młodzież roczników 2002 – 2000) i wreszcie dorośli – seniorki i seniorzy (czyli urodzeni w 1999 roku i wcześniej), będą współzawodniczyć na dystansach 4000 i 6000 metrów. W każdej z pięciu kategorii wiekowych przeprowadzone zostaną dwa biegi (oddzielnie rywalizować będą dziewczęta i chłopcy), zatem łącznie będzie ich dziesięć.

Tydzień później, czyli w sobotę 9 marca, na tych samych trasach, lecz pół godziny wcześniej, bo od godz. 10:30, pod egidą Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Uczniowskiego Klubu Sportowego Chromik oraz MOSiR Mysłowice, rozpoczną się Mistrzostwa Śląska w biegach przełajowych. O tytuły mistrzowskie w naszym województwie walczyć będą dzieci młodsze (roczniki 2008 – 2009 na dystansach 600 metrów), dzieci starsze, tj. roczniki 2006 – 2007 (dystans, na którym będą się ścigać, to 1000 metrów), poprzez pozostałe roczniki młodzieżowe (tj. od 2004, aż do urodzonych w latach 2000 – 2001), gdzie zarówno dziewczęta, jak i chłopcy, będą mieli możliwość wyboru jednego z dwóch dystansów – krótszego, lub dłuższego. Zawody mistrzowskie zakończą rywalizacje kobiet (4000 m) i mężczyzn (6000 m), a wystartują oni do swoich biegów o godz. 13:30. Łącznie w tą drugą sobotę marca, w przełajowych Mistrzostwach Śląska odbędzie się aż 18 biegów.

Wszelkie informacje dotyczące warunków uczestnictwa, opłat startowych, dystansów i kategorii wiekowych, zasady i terminy zgłoszeń do zawodów, zawierają Regulaminy tych dwóch imprez biegowych, zamieszczone na stronie internetowej: www.mosir.myslowice.pl w zakładce – Dokumenty.

Wreszcie w przedostatnią sobotę przyszłego miesiąca, tj. 23 marca, planowane są pierwsze w tym roku (a w kolejności całego cyklu już piąte, gdyż jesienią ubiegłego roku odbyły się już cztery) – zawody biegowe przeprowadzane dla dzieci szkół podstawowych i przedszkolaków w ramach XVII Edycji Młodzieżowych Biegów Przełajowych. Szczegółowe informacje o tych zawodach, podajemy oddzielnym omówieniem w aktualnościach.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji serdecznie zaprasza sympatyków przełajowego biegania do udziału w tych zawodach.