Szczytowa forma lekkoatletów UKS Chromik na koniec sezonu

fot. Julia Morawska

W ostatni weekend września lekkoatleci kończą oficjalnie sezon letni. Szkoda, że aura uniemożliwi już starty i rywalizację na bieżniach stadionowych, gdyż właśnie w ostatnich tygodniach kończącego się sezonu i miesiąca, kilkoro biegaczy, reprezentujących nasz mysłowicki UKS Chromiki, nadal utrzymuje i potwierdza wysoką formę.

Najpierw – 16 września, podczas III rzutu Ligi Młodzików, rozegranego w Częstochowie, solidna, systematyczna i pracowita Maja Kasprzyk (uczennica VII klasy SP nr 15 na Wesołej,podopieczna trenera Łukasza Pękali), w biegu na dystansie 200 metrów przez płotki nie miała sobie równych i zajęła 1. miejsce. Ponadto uzyskanym rezultatem – 33,77 sek., ustanowiła nie tylko rekord życiowy, ale wynik ten okazał się także nowym rekordem Śląska w kategorii dzieci starszych ! Natomiast także utalentowana i zdolna Karolina Kuchnia (uczennica VIII klasy Szkoły Podstawowej nr 6 w ZS-P nr 1 w Brzęczkowicach, trener – Wiesław Paszta), startowała w biegu na dystansie 300 metrów, a uzyskany rezultat 44,69 sek., to nie tylko najlepszy jej wynik w bieżącym sezonie letnim, ale także to jej nowy rekord życiowy. Sześć dni później – w sobotę 22 września, Karolina Kuchnia reprezentowała nasze miasto i województwo śląskie w Bełchatowie w Małym Memoriale Janusza Kusocińskiego. Zawody te są jednocześnie mistrzostwami Polski młodziczek, a Karolina tym razem rywalizowała na dystansie dwukrotnie dłuższym, tj. na 600 metrów. I w tym silnie obsadzonym biegu (najlepsze biegaczki tej kategorii wiekowej z całego kraju), zajęła miejsce dziesiąte w całej, licznej grupie rywalek rocznika 2005, a rezultat – 1 min. 44,50 sek., także okazał się jej nowym rekordem życiowym.

Wreszcie nasi starsi i doświadczeni biegacze – juniorzy, nadal kontynuują zwycięską passę. W sobotę – 15 września, Julia Morawska (uczennica III – maturalnej klasy II LO, trener – Robert Proksa), uczestniczyła w Jastrzębiu Zdroju w VIII Biegu Ulicznym „Jastrzębska Dziesiątka”. Jak nazwa biegu wskazuje, był to bieg na dystansie 10 kilometrów, i w swojej kategorii wiekowej 16 – 19 lat, mysłowicka lekkoatletka zajęła 1. miejsce (drugą zawodniczkę tej kategorii wyprzedziła aż o 5 minut !). Na podium podczas dekoracji zwyciężczyń, Julia otrzymała pamiątkowy medal, statuetkę i bon podarunkowy oraz nagrody rzeczowe.

Dzień później – w niedzielę 16 września w katowickim Zadolu, mysłowicka biegaczka wzięła udział w 48 edycji Masowych Biegów Przełajowych o Paterę „Dziennika Zachodniego” i Śląskiego TKKF Katowice. Kobiety rywalizowały tam na dystansie 3000 metrów. Tu również Julia nie miała sobie równych przeciwniczek, gdyż startując tym razem w kategorii V: 17 – 39 lat (roczniki 2001–1979), zajęła również 1. miejsce wśród kobiet, przywożąc stamtąd kolejną statuetkę, medal oraz nagrody rzeczowe. Wreszcie w niedzielę – 23 września, Julia Morawska oraz kolejny mysłowicki junior z UKS Chromik – Paweł Szreniawa (tegoroczny maturzysta i absolwent I LO ZSO, biega pod okiem trenera Wiesława Paszty) – wybrali się do Knurowa, gdzie uczestniczyli w biegu ulicznym na dystansie 10 km. Oboje ustanowili nowe rekordy życiowe na tym dystansie: Paweł – 33,31 min., a Julia – 44,20 min., i w swojej koronnej kategorii wiekowej 16-19 lat, nie dali się pokonać, zajmując 1. miejsca (dodatkowo Paweł w generalnej klasyfikacji na mecie, zameldował się na wysokiej – szóstej pozycji). Ponadto zaznaczyć trzeba, że w Knurowie w licznie obsadzonej kategorii 40-44 lat (rywalizowało w niej prawie 60 biegaczy), inny mysłowiczanin – Jacek Seweryn (niestowarzyszony), spisał się równie znakomicie zajmując także pierwszą lokatę.