26 Memoriał Jerzego Chromika

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji pragnie zaprosić wszystkich sympatyków biegania na dwudziesty szósty bieg uliczny, poświęcony pamięci wielkiego mysłowiczanina: lekkoatlety, sportowca – olimpijczyka, rekordzisty świata i starego kontynentu, mistrza Europy, jedenastokrotnego mistrza i 23-krotnego rekordzisty Polski w biegach średnio i długodystansowych – Jerzego Chromika.

Tak jak w poprzednich latach, także obecnie będzie to bieg uliczny, a przeprowadzony zostanie w Mysłowicach 3 listopada 2018 roku. Wszyscy uczestnicy biegu głównego będą mieli do pokonania dystans 10 kilometrów. Start nastąpi o godz. 11:00 z parkingu przy Hali Sportowo Widowiskowej MOSiR (ul. Ks. Norberta Bończyka 32 z).

Tradycyjnie w ramach Memoriału odbędą się biegi dzieci i młodzieży. Będą oni rywalizować tuż po starcie biegu głównego dorosłych, wokół Hali Widowiskowo Sportowej, w trzech kategoriach wiekowych.

Wszystkie zasadnicze, jak i szczegółowe informacje, dotyczące warunków uczestnictwa, terminów i sposobu zgłoszeń, wyróżnień itp., zawiera Regulamin XXVI Memoriału Jerzego Chromika.

Formularz zgłoszeniowy do biegu – kliknij tutaj

Wydarzenia na FB

Zapraszamy do udziału w tej corocznej, najważniejszej imprezie biegowej w Mysłowicach.

Zarys sylwetki i kariery Jerzego Chromika

Jerzy Chromik urodził się osiemdziesiąt siedem lat temu – dokładnie 15 czerwca 1931 roku, w Mysłowicach (dzielnica Kosztowy, w której to szkoła i ulica, przy której się ona mieści, obecnie noszą jego imię). Był chorowitym dzieckiem. Choć już w szkole przejawiał zapał do uprawiania sportu, jego warunki fizyczne nie pozwalały nawet na pełny, aktywny udział w zajęciach wychowania fizycznego. Licealne lata nauki w męskim gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach, nie dały możliwości realizacji jego marzeń o sporcie. Te lata nauczyły go pokory i cierpliwości, ale także wytrwałości i niezłomności w dążeniu do wyznaczonego celu. Żył prosto, uczciwie, a ciepło rodzinnego domu dodawało mu sił.

Jakie były najważniejsze Jego biegi ? Bez wątpienia ten pierwszy, o którym zadecydował przypadek, a który stanowił przełom w jego życiu. W trakcie nauki w Technikum Górniczym w Zabrzu namówiono młodego Jurka do wzięcia udziału w biegach narodowych. Początkowo nie chciał nawet o tym słyszeć, ale po rozmowie z kolegami postanowił spróbować. Trochę biegał już wcześniej, ot tak – dla przyjemności. Jednak podczas tego pierwszego biegu zwrócił na niego uwagę trener Górnika Zabrze-Vorreiter. Chromik biegał lekko, sprężyście, bez wysiłku niemal; miał długi krok i ten właśnie styl biegania zadecydował, że otrzymał propozycję z zabrzańskiego klubu. Ta lekkość biegania nie przychodziła jednak łatwo. Mysłowiczanin musiał dużo nad sobą pracować, aby pokonać słabości. Solidne treningi, w czasie których pokonywał 200 km tygodniowo, biegając wielokrotnie z ciężarkami w dłoniach, prawidłowy tryb życia i upór zaczęły przynosić efekty – Wracałem do domu obolały, nie mogłem wejść po schodach. Początkowo nie widziałem w tej harówce żadnego sensu. Byłem jednak bardzo podatny na sugestie trenera … – wspominał po latach Jerzy Chromik.

Kolejny ważny bieg w jego karierze miał miejsce podczas Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w 1951 roku – W przedbiegach miałem czwarty czas, ale źle rozłożyłem siły w finale i musiałem zejść z bieżni. Pierwszy i ostatni raz. Beczałem jak bóbr. Jednak wtedy właśnie dostrzegł mnie trener Jan Mulaktak trafiłem do Wunderteamu. Mulak tak wypowiadał się o Jurku Chromiku: „Talent, o bardzo sprawnych stawach skokowych, stąd bardzo miękki i piękny krok Chromika”. Następny ważny – ale jakże inny od poprzedniego – bieg Jurka miał miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Młodzieży w Warszawie w 1955 r. “Był to bieg jakiego nie oglądały bieżnie świata” – pisały gazety. Ponad 50 tysięcy widzów było świadkami spektaklu, jaki rozegrał się na dystansie 5000 m, a w którym zwyciężył 24 letni wówczas Jerzy Chromik. Pokonał on wtedy plejadę lekkoatletycznych znakomitości: rekordzistę świata na 1500 m, 3000 m i 2 mile – Iharosa, drugiego z Węgrów – czołowego długodystansowca Kovatsa, a przede wszystkim “czeską lokomotywę” Zatopka i znakomitego kolegę z reprezentacji – Zdzisława Krzyszkowiaka. Tych ważnych biegów w karierze Jerzego Chromika było jeszcze wiele. Był on pierwszym polskim lekkoatletą, który ustanowił rekord świata na dystansie 3000 metrów z przeszkodami (uczynił to zresztą na tym dystansie trzykrotnie – aż do 8 min. 32,0 sek. w 1958 r.) i pierwszym, który przebiegł dystans 5 000 m w czasie poniżej 14 minut. Biegacz zabrzańskiego Górnika ustanowił również rekord Europy na 2 mile, a na 3 000 m z przeszkodami, 5 000 m, 10 000 m oraz w przełajach w latach 1952 – 1962 jedenaście razy sięgał po mistrzostwo Polski ! W sumie 23 razy poprawiał rekordy Polski na różnych dystansach ! Trzykrotnie reprezentował nasz kraj w Mistrzostwach Europy: w 1954, w 1958 i w 1962 r. Mistrzem Europy został w 1958 roku wywalczając złoty medal na swym koronnym dystansie, tj. 3000 m z przeszkodami (Reprezentanci Polski – słynny zespół Wunderteamu trenera Mulaka, zdobył wówczas w Sztokholmie łącznie 12 medali: 8 złotych, 2 srebrne i 2 brązowe, zajmując drugie miejsce w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Europy !). Chromik nie miał natomiast szczęścia do występów olimpijskich. Reprezentował w nich nasz kraj dwukrotnie: w roku 1956 w Melbourne oraz w roku 1960 w Rzymie, – Nie mogę sobie wytłumaczyć dlaczego podczas igrzysk olimpijskich spisywałem się tak słabo. Czy było to obciążenie psychiczne ? Po prostu nie wiemmówił po latach.

Po zakończeniu sportowej kariery Uniwersytet Jagieloński w Krakowie odznaczył J. Chromika za wybitne osiągnięcia sportowe i wyjątkową postawę medalem KALLOS KAGATHALLOS, a on sam, jako absolwent Politechniki Śląskiej, inżynier – rozpoczął pracę w kopalni “Wujek”. Człowiek, który za życia stał się lekkoatletyczną legendą prawie 30 lat był sztygarem w dziale maszynowym. W tym roku, dokładnie 31 sierpnia, minie dokładnie 63 lata od ustanowienia przez J. Chromika jego pierwszego rekordu świata w biegu na dystansie 3000 metrów z przeszkodami. Było to w Pradze, 31.08.1955 r., podczas meczu lekkoatletycznego Czechosłowacja – Polska, a rekordowy wynik ustanowiony przez Jerzego Chromika wynosił wówczas 8 min. 41,3 sek. Zmarł 31 lat temu – 20 października 1987 r.