Co zjemy w Parku Słupna? MOSiR poszukuje gastronomów

Otoczony lasem Park Słupna jest jednym z najpopularniejszych miejsc rekreacji w Mysłowicach. Szczególnie w ciepłe dni w miejscu tym odpoczywają setki mieszkańców. Zarządzający obiektem Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mysłowicach poszukuje gastronomów, którzy swoją ofertę chcieliby skierować do osób odwiedzających Park Słupna.

– Chcemy aby mieszkańcy odwiedzający nasz park mogli w nim korzystać nie tylko z naszych atrakcji, ale by mogli także znaleźć tutaj miejsce, w którym zjedzą coś dobrego lub np. napiją się dobrej kawy. Szukamy gastronomów, którzy chcieliby prowadzić sprzedaż nie tylko latem, ale również przez cały rok – mówi Paweł Gawęda, zastępca dyrektora MOSiR

Park Słupna to jedne z najpopularniejszych miejsc w Mysłowicach. Latem funkcjonuje tam kąpielisko, zimą natomiast można tam pojeździć na łyżwach. W ciepłe dni rodzice chętnie zabierają tam swoje pociechy, by te mogły bawić się na placu zabaw lub na dwupoziomowym parku linowym. To właśnie w tym miejscu organizowane są największe plenerowe, miejskie imprezy.

– Wspólnie z gastronomami chętnie będziemy organizować plenerowe imprezy w Parku Słupna, a te dzieją się nie tylko latem. Jesteśmy także otwarci na pomysły gastronomów, by organizowali tutaj swoje własne eventy – mówi Paweł Gawęda

Możliwości parku w tym zakresie są spore; na obiekcie znajduje się budynek z dostępem do mediów, w którym najemca może prowadzić swój punkt gastronomiczny, a przed nim znajduje się plac, w obrębie którego można ustawić stoliki z parasolkami. MOSiR zachęca do pojawienia się w Parku Słupna tych gastronomów, którzy prowadzą mobilne budki z przekąskami.

Osoby zainteresowane prowadzeniem gastronomii w mysłowickim parku wszelkie szczegółowe informacje mogą uzyskać pod numerem tel.: 32 31 71 802.