Diety, karnety, konsultacje lekarskie. Ruszyła druga edycja programu walki z otyłością

Ruszyła kolejna edycja programu “Mysłowicka grupa wsparcia dla osób z otyłością”. Jeżeli tylko masz od 30 do 60 lat, a Twój wskaźnik masy ciała BMI wynosi minimum 30, możesz przy pomocy miasta polepszyć stan zdrowia i zdobyć smukłą sylwetkę. Uczestnicy będą mogli skorzystać z konsultacji lekarskich czy dietetycznych, a także otrzymać karnet na siłownię – a to tylko część przewidzianych w programie profitów! Od 30 do 60 lat, minimum 30 BMI

Zapisy już ruszyły, warto pospieszyć się z wysyłaniem zgłoszenia, ponieważ ilość miejsc jest ograniczona do 15 osób. Warunków uczestnictwa jest niewiele – wystarczy mieć od 30 do 60 lat oraz wskaźnik masy ciała BMI równy lub wyższy niż 30, czyli I stopień otyłości. Jeśli nie znasz swojego BMI, możesz łatwo obliczyć je na przykład w internetowym kalkulatorze -> BMI ONLINE. Regulamin oraz kartę zgłoszeń można natomiast pobrać TUTAJ.

– Projekt skierowany jest do wszystkich mieszkańców Mysłowic w wieku od 30 do 60 lat, którzy mają potwierdzoną otyłość bez względu na płeć i status społeczny. (…) Celem programu jest zmiana nawyków żywieniowych wśród uczestników projektu, zwiększenie ich aktywności fizycznej oraz stworzenie warunków przepływu i wymiany informacji oraz doświadczeń związanych z problemami i trudnościami, z którymi na co dzień spotykają się ludzie otyli – informuje Anna Górny z Zespołu Prasowego UM Mysłowice.

Będzie to już druga edycja programu. Pierwsza zakończyła się w styczniu tego roku, w jej efekcie, w ciągu siedmiu miesięcy 20 uczestników schudło prawie 185 kilogramów. Każdy uczestnik otrzymał karnet wejść na basen oraz do klubu fitness. W ramach treningów interpersonalnych stworzono także indywidualne plany treningowe. Odbyła się również jednodniowa wycieczka w Beskid Śląski z przewodnikiem. Podczas trwania programu uczestnicy brali udział także w zajęciach nordic walking.

– Podjęliśmy szereg zintegrowanych i kompleksowych działań – począwszy od zajęć indywidualnych – spotkań z dietetykiem, trenerem, ułożenia indywidualnej diety, planu żywieniowego, po zajęcia grupowe, które stanowią największy filar całego programu. Oprócz zajęć ćwiczeniowych, aerobowych, na sali, były również te edukacyjne – jak ćwiczyć w domu czy na siłowniach plenerowych – mówi Dorian Mateja z urzędu miasta w Mysłowicach.

Na realizację tegorocznej edycji urząd miasta zabezpieczył w budżecie blisko 50 tys. zł. Otyłość jest najczęściej występującą współczesną chorobą cywilizacyjną. Do głównych przyczyn otyłości należą: złe nawyki żywieniowe oraz niska aktywność fizyczna. Jest ona czynnikiem ryzyka w rozwoju wielu chorób przewlekłych, takich jak: choroby układu krążenia, zmiany zwyrodnieniowe układu kostno-stawowego, cukrzyca typu 2, nowotwory złośliwe, a w konsekwencji stanowi pośrednią przyczynę przedwczesnej niepełnosprawności oraz śmierci.