Mistrzostwa Śląska w biegach przełajowych w Mysłowicach

Tydzień po Mysłowickim Crossie, w sobotę – 3 marca 2018 r., na tej samej trasie biegowej MOSiR przy ul. Promenada, odbyły się biegi wstępne dzieci, a we wszystkich pozostałych, starszych kategoriach wiekowych – biegowe zawody w ramach Mistrzostw Śląska 2018. Organizatorem tych mistrzostw, przebiegających pod egidą Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki, był Uczniowski Klub Sportowy „Chromik” Mysłowice przy współudziale Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

26 klubów lekkoatletycznych naszego województwa, zgłosiło do tych zawodów łącznie 234 biegaczki i biegaczy, przy czym w dniu zawodów w protokołach sędziowskich na mecie odnotowano ukończenie wyścigów przez 172 sportowców (w podziale na płeć, były to 92 dziewczęta i kobiety oraz 80 chłopców i mężczyzn). Mimo słonecznej aury, dająca się we znaki mroźna aura (temperatura powietrza wynosiła – 11O C), do tego zmrożona i w wielu miejscach zaśnieżona trasa biegowa spowodowała, że wielu lekkoatletów – szczególnie w kategoriach młodszych – zrezygnowało w ostatniej chwili z udziału w zawodach. Ale zasadniczą przyczyną, która miała decydujący wpływ na mniejszą frekwencję, były przeziębienia i grypowe zachorowania dzieci, młodzieży i dorosłych. Medale i dyplomy najlepszym „trójkom” na podium wręczali: Prezes Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki – Jacek Markowski, Dyrektor MOSiR – Paweł Gawęda, Kierownik Zespołu Kultury i Sportu Urzędu Miasta – Jolanta Tucharz – Sablik i Prezes UKS Chromik Mysłowice – Józef Szendera.

Dobrze zaprezentowali się zawodnicy naszego mysłowickiego UKS Chromik. Z grupy 14 reprezentantów naszego miasta, którzy rywalizowali na różnych dystansach i w różnych grupach wiekowych, jako jedyna złoty medal w biegu wstępnym przed mistrzostwami Śląska dzieci starszych, wywalczyła uczennica Szkoły Sportowej – Maja Klimczak. Tydzień temu w Cross-ie na tym samym dystansie, w którym rywalizowało 26 dziewcząt, Maja otarła się o najlepszą szóstkę, zajmując wtedy 7. miejsce. Powetowała sobie to w pierwszą sobotę marca, gdyż tym razem w gronie 17 dziewcząt roczników 2005 -2006, które ukończyły bieg na dystansie 1000 metrów, Maja nie miała sobie równych, gdyż już od startu narzuciła ostre tempo, tak iż do samej mety nie dała się wyprzedzić żadnej rywalce. Mai Klimczak życzymy powtórki za trzy tygodnie i wywalczenia złotego medalu w Mistrzostwach Śląska dzieci, gdyż dla dwóch najmłodszych kategorii wiekowych, odbędą się one 24 marca w Konopiskach k/Częstochowy.

Duże brawa, słowa uznania i pochwały zebrał również Paweł Szreniawa rywalizujący w kategorii juniorów (roczniki 1999 – 2000). W Crossie Mysłowickim na dystansie 4000 metrów, Paweł zajął 3.miejsce ulegając dwom rywalom, a w Mistrzostwach Śląska na morderczym dystansie 5000 metrów, dał się pokonać tylko temu samemu biegaczowi z MKS MOS Płomień Sosnowiec, który triumfował zarówno w Crossie, jak i w Mistrzostwach Śląska. Pawłowi, uczniowi maturalnej klasy I LO im. Tadeusza Kościuszki w ZSO, życzymy tak udanego występu także w 90. Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych, które 17 marca odbędą się w Żaganiu.

Z pozostałych reprezentantów UKS Chromik, dobrze wypadli również: Adam Pastuszka – 4. miejsce, i Paulina Kroczek – 6. miejsce – oboje w biegach dzieci młodszych na 600 metrów. Szóste lokaty w biegach na 1000 metrów, w swoich kategoriach wiekowych, zajmowały: Maja Kasprzyk (dziewczęta rocz. 2005-2006) i Karolina Kuchnia (młodziczki, roczniki 2004 – 2003). Także na szóstym miejscu do mety w biegu na dystansie 4000 metrów juniorek (roczniki 1999 – 2000), przybiegła Julia Morawska – aktualnie uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich.

Kolejne, biegowe zmagania przełajowe, za dwa tygodnie. Będą to pierwsze w tym roku, a piąte w XVI Edycji Młodzieżowych Biegów Przełajowych, zawody dzieci i młodzieży szkolnej. Regulamin, druki zgody rodziców, dystanse, harmonogram godzinowy startów i kategorie wiekowe, aktualne klasyfikacje itp. – na stronie internetowej: www.mosir.myslowice.pl, w zakładce – Aktualności / Młodzieżowe Biegi Przełajowe.

Poniżej zamieszczamy oficjalne wyniki z Mistrzostw Śląska w biegach przełajowych które odbyły się 3 marca 2018 roku na trasach biegowych MOSiR.