16 lat Młodzieżowych Biegów Przełajowych w Mysłowicach

Zdjęcie: itvm.pl

 

Już w końcowych latach osiemdziesiątych oraz w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, MOSiR co roku organizował przełajowe zawody biegowe w Mysłowicach, składające się zazwyczaj z 3-4 biegów wiosennych, które przeprowadzano wokół kąpieliska Słupna i na pobliskich duktach leśnych. Od roku szkolnego 2001/2002, kiedy to MOSiR po raz pierwszy zorganizował cykl sobotnich, jesienno – wiosennych biegów przełajowych, składają się one z większej ilości biegów w cyklu (najpierw z czterech, a od kolejnego roku szkolnego, czyli od 2002/2003 – już każdorazowo z siedmiu biegów). I także od piętnastu lat, odbywają się one co roku na trasach biegowych MOSiR-u wokół obiektów KS Lechia 06 przy ulicy Promenada. Przeznaczone są one wyłącznie dla dzieci i młodzieży szkolnej – przede wszystkim w celu zachęcenia do czynnego uprawiania sportu, a w w szczególności – do uprawiania lekkiej atletyki i sportów biegowych.

Wtedy – w tej pierwszej edycji, w kategorii szkół gimnazjalnych między innymi startowała – i nie miała sobie równych, zwyciężając zdecydowanie w końcowej klasyfikacji indywidualnej – Tina Polak (obecnie po zamążpójściu – Matusińska). To właśnie ona swoją karierę, trwającą ponad 15 lat, rozpoczynała od miejskich zawodów szkolnych, a następnie kontynuowała ją, uczestnicząc z powodzeniem i odnosząc liczne sukcesy w różnych biegowych zawodach młodzieżowych. W kolejnych latach Tina wielokrotnie sięgała po medale mistrzostw Polski w kategoriach młodziczek, juniorek młodszych, juniorek i seniorek, jednocześnie z powodzeniem wielokrotnie reprezentowała nasz kraj na wielu stadionach świata. Podobnie Paweł Gwiazdoń – młodzieżowy mistrz Polski z 2012 r. w biegu na dystansie 400 metrów przez płotki, (uznany sportowcem 2012 roku w Mysłowicach), także swoją karierę rozpoczynał od udziału w Młodzieżowych Biegach Przełajowych (w V Edycji w roku szkolnym 2005/2006 Paweł zajął 10. miejsce w końcowej klasyfikacji gimnazjalistów, by w VIII Edycji w roku szkolnym 2008/2009 stanąć już na najwyższym stopniu podium w kategorii szkół ponadgimnazjalnych). A w ostatnich latach generalne klasyfikacje indywidualne w różnych kategoriach wiekowych, wygrywała Milena Pyka (aktualnie uczennica mysłowickiego I LO im. Tadeusza Kościuszki w ZSO). W ostatnią sobotę stycznia Milena wywalczyła złoty medal w biegu na 2000 metrów podczas Halowych Mistrzostw Śląska, a w minioną niedzielę – 11 lutego, została mistrzynią Polski juniorek w rozegranych w Toruniu Halowych Mistrzostwach Polski U 20′, po zwycięstwie i wywalczeniu złotego medalu w biegu na dystansie 3000 metrów !

Te trzy przytoczone przykłady, najdobitniej potwierdzają niebagatelną i znaczącą rolę, jaką na przestrzeni dotychczasowych piętnastu lat w sportowym rozwoju wielu młodych ludzi, odegrał udział w naszych mysłowickich, młodzieżowych biegach przełajowych (rozwijanie i ustabilizowanie nawyku systematyczności, chęci sportowej rywalizacji, rzetelności i wytrwałości w treningach i innych zajęciach pozalekcyjnych, więzi i szacunku dla rywali, itp.). A trzeba zaznaczyć, iż na przestrzeni tego minionego piętnastolecia, w Młodzieżowych Biegach Przełajowych uczestniczyło łącznie kilka tysięcy uczennic i uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Gro uczestników biegowych zawodów, bo prawie 70% – 80% – stanowili i nadal stanowią uczniowie i uczennice mysłowickich placówek oświatowych. Ale ponieważ „fama” o dobrej, profesjonalnej organizacji i troski o uczestników, rozszerzała się coraz bardziej, to również z roku na rok coraz więcej młodych amatorów – sportowców, przyjeżdżało i nadal przybywa z klubów i wielu szkół z innych śląskich miast. Na listach startowych i w tabelach klasyfikacyjnych kolejnych edycji szesnasto-lecia MBP, odnotowano młodych adeptów biegania z Będzina, Bytomia, Dąbrowy Górniczej, Imielina, Jaworzna, Katowic, Mikołowa, Miechowic, Piekar Śląskich, Rudy Ślaskiej, Sosnowca, Tarnowskich Gór i Zabrza.

W tym roku szkolnym odbywa się już szesnasta Edycja MBP. Pierwsze zawody biegowe tego cyklu odbyły się w sobotę – 7 października 2017 r. Inauguracja miała miejsce przy częściowo słonecznej pogodzie, przy temperaturze +120C oraz dość rozmiękłej trasie biegowej (po wcześniejszych, trzydniowych opadach deszczu). Mimo to, w hali sportowej MOSiR przy ul. Powstańców 23 w biurze zawodów, wydano aż 292 indywidualnych numerów startowych. Gdyby nie prognozowane jeszcze dzień wcześniej opady deszczu, z pewnością uczestników mogło być jeszcze więcej (jak na razie rekord ilości biegających w jednym dniu, padł podczas inauguracji XIII Edycji MBP: 11 października 2014 r., w pierwszych zawodach ówczesnej edycji, wzięło udział 410 uczestników !).

Szczegółowe klasyfikacje indywidualne po czterech biegach, zawierają tabele wszystkich kategorii, zamieszczone na stronie internetowej: www.mosir.myslowice.pl; w aktualnościach w zakładce: Młodzieżowe Biegi Przełajowe

Obecnie trwa zimowa przerwa w tej rywalizacji, a pozostałe trzy zawody biegowe planowane są w następujące soboty wiosny 2018 r.:

  • 5 bieg – 17 marca
  • 6 bieg – 7 kwietnia
  • 7 bieg – 14 kwietnia

Uroczystość podsumowania, (ogłoszenie końcowych wyników, klasyfikacji indywidualnych, zespołowych, jak również dekoracja i wyróżnienie najlepszych uczestników), zaplanowano w sobotę 21 kwietnia 2018 r. w Hali Widowiskowo Sportowej MOSiR przy ul. Ks. Norberta Bończyka 32 z.