Złoto i 2 x brąz mysłowiczan w halowych Mistrzostwach Ślaska juniorów w lekkiej atletyce

W ostatnią sobotę stycznia, w hali Vitkowice Arena w czeskiej Ostrawie, odbyły się Halowe Mistrzostwa Śląska juniorów i seniorów w lekkiej atletyce (aktualnie w naszym województwie nie ma hali o właściwych parametrach do rozgrywania zawodów w la, stąd z konieczności już od wielu lat Śl. ZLA te mistrzostwa przeprowadza w Spale i w Ostrawie, gdyż te miejscowości nie tylko te odpowiednie hale posiadają, ale jest też do nich najbliżej).

Trener Łukasz Pękala zabrał do Ostrawy trzech biegaczy UKS Chromik, a tak skromnie liczebnie zespół wynikał stąd, że w przeważającej liczbie klub zrzesza dzieci i młodzików (a kilkoro innych, którzy wiekowo kwalifikuje się do tych najstarszych kategorii, wyeliminowały kontuzje bądź choroba). Ale i tak ta mała ilościowo ekipa, powróciła do Mysłowic z dwoma brązowymi krążkami. Wywalczyli je juniorzy: Marek Matuszczyk (rok urodzenia – 2000) – w biegu na dystansie 1000 metrów i Paweł Szreniawa (rocznik 1999) – w silnie (ilościowo i jakościowo), obsadzonym biegu na 2000 metrów. Dla Marka (trenuje wyczynowo biegi w klubie niespełna dwa lata), to pierwszy medal w MŚl., natomiast Paweł to już bardzo doświadczony i utytułowany zawodnik, który w tych mistrzostwach w poprzednich latach w młodszych kategoriach kilkakrotnie zdobywał medale (w tym – złote). Obaj lekkoatleci są uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Należy w tym miejscu dodać, iż w w Ostrawie złoty medal i mistrzostwo Ślaska w biegu na dystansie 2000 metrów wywalczyła inna uczennica I LO – Milena Pyka (także juniorka – rocznik 2000). Mysłowiczanka swoją karierę rozpoczynała sześć lat temu w sekcji LA MOSiR, w latach 2015-2016 kontynuowała w UKS Chromik, a od roku jest zawodniczką i trenuje po okiem trenera Wiesława Paszty w sąsiednim MKS MOS Płomień.

Trzeci zawodnik mysłowickiego UKS Chromik – Jacek Błotko (junior młodszy – rocznik 2002), dzielnie walczył w biegu swojej kategorii wiekowej na 1000 metrów, ale do mety przybiegł w środku stawki uczestników. Jacek, uczeń ostatniej klasy Szkoły Sportowej, od najmłodszych lat był pływakiem, lecz po likwidacji w 2017 r. pływalni dawnej KWK Mysłowice przy ulicy Świerczyny, właśnie od kilkunastu miesięcy trenuje biegi, zatem dla niego to dopiero początek lekkoatletycznej przygody.

Natomiast Pawła i Milenę, którzy przebywają obecnie na zgrupowaniu kadry w Spale, czeka jeszcze większe wyzwanie. W najbliższy weekend – 11-12 lutego, oboje wystartują w Halowych Mistrzostwach Polski juniorów w lekkiej atletyce, które odbędą się w Toruniu. Życzymy powodzenia, udanych biegów i już trzymamy kciuki za dwójkę mysłowiczan.