Mysłowicki Cross – w ostatnią sobotę lutego

Dokładnie za miesiąc – 24 lutego br., tj w ostatnią sobotę przyszłego miesiąca, w Mysłowicach na trasach biegowych wokół obiektów MOSiR i Lechii 06 – przy ulicy Promenada, przeprowadzone zostaną tradycyjne, zimowe biegi przełajowe, od kilkunastu lat znane nie tyko na Śląsku, lecz w całym kraju, jako Mysłowicki Cross. Oto krótka geneza i historia tych wieloletnich zawodów w biegach przełajowych dzieci, młodzieży i dorosłych.

Otwarte – masowe biegi przełajowe, dzięki staraniom działaczy Ślaskiego Związku Lekkiej Atletyki, sympatyków i sprzymierzeńców biegania oraz redakcji nieistniejącej już katowickiej gazety codziennej – popołudniówki „Wieczór”, zrodziły się w 1973 roku. Wówczas – w tym pierwszym crossie, przeprowadzonym w Chorzowie – w głównych biegach zwyciężyli: wśród kobiet – Zofia Kołakowska, a wśród mężczyzn – nieodżałowanej pamięci Bronisław Malinowski – późniejszy wicemistrz olimpijski (Montreal 1976) i wicemistrz świata w biegu przełajowym (1979) oraz mistrz olimpijski (Moskwa – 1980). Zresztą na honorowej liście zwycięzców głównych biegów crossowych, widnieje wiele więcej nazwisk znakomitych lekkoatletów – biegaczy. W gronie seniorek tryumfowały między innymi: Bronisława Ludwichowska, Czesława Mentlewicz, Grażyna Kowina, Lidia Camberg, Wanda Panfil (w 1987 roku, a cztery lata później w Japoni została mistrzynią świata w biegu maratońskim), Irena Czuta, Izabela Zatorska (w latach dziewięćdziesiątych aż pięciokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium), Beata Szyjka, Aniela Nikiel czy Urszula Nęcka. A w kategorii seniorów zwyciężali m. innymi tak znani biegacze – odnoszący sukcesy w biegach długich nie tylko w kraju, ale i za granicą – jak: Jerzy Kowol, Bogusław Mamiński, Bogusław Psujek, Mirosław Gołębiowski, Grzegosz Głogosz, Piotr Gładki, Rafał Wójcik, Artur Osman, Jakub Burghard, Radosław Kłeczek, Łukasz Skoczyński.

Łącznie do roku 1980, na terenach Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie, ośmiokrotnie przeprowadzone zostały masowe biegi przełajowe zwane wtedy Crossem „Wieczoru”. W 1981 roku cross miał się już nie odbyć. Wtedy mysłowiccy trenerzy, działacze i sympatycy lekkiej atletyki (przede wszystkim Józef Szendera – od początku organizator i dyrektor crossu w naszym mieście oraz nieżyjący już Jan Miciński) – postanowili przenieść i kontynuować te biegi crossowe w Mysłowicach.

I tak przez następnych dwadzieścia lat (w okresie 1981 – 2000), Cross rozgrywany był na terenie Kąpieliska „Słupna”, a od 2001 roku crossowe – zimowe biegi przełajowe (przeprowadzane każdego roku pod koniec lutego, lub na początku marca) – odbywają się na trasie biegowej MOSiR zlokalizowanej przy ul. Promenada (wokół obiektów Lechii 06). Zatem co roku – nieprzerwanie od 38 lat, biegacze przełajowi zimą przyjeżdżają do Mysłowic. W tym roku – doliczając te osiem pierwszych zawodów z Chorzowa – Cross odbędzie się już po raz czterdziesty szósty ! To jedna z niewielu imprez biegowych w kraju, mogąca poszczycić się swoją nieprzerwaną – ponad czterdziestoletnią historią. Patronat honorowy nad tegorocznym crossem – czwarty rok z rzędu, objął prezydent naszego miasta – Edward Lasok.

W tegorocznych biegach przełajowych najmłodsi, tj. dziewczynki i chłopcy roczników 2005 i młodsi, biegać będą na najkrótszym dystansie, czyli 1000 metrów, a w kolejnych kategoriach wiekowych te odległości do pokonania będą zwiększane (najwięcej, bo 4000 metrów pokonywać będą juniorzy oraz seniorki, a seniorzy będą biegać aż sześć okrążeń, czyli 6000 metrów). Czołowe „szóstki” każdego biegu, będą wyróżnione dyplomami i otrzymają pamiątkowe koszulki crossu, a najlepsze „trójki” okolicznościowe trofea oraz bony podarunkowe. Przypomnę, iż do ubiegłorocznych, zimowych biegów przełajowych, zgłoszono ponad 220 biegaczy, z 26 klubów czterech województw: śląskiego, opolskiego, małopolskiego i łódzkiego. W gronie uhonorowanych znalazła się trójka mysłowiczan; dwoje reprezentujący miejski, lekkoatletyczny Uczniowski Klub Sportowy Chromik (podopieczni trenerów Roberta Proksy i Łukasza Pękali) – Karolina Kuchnia oraz Szymon Morcinek (oboje w biegach na dystansie 1000 metrów w kategorii wiekowej dzieci – roczniki 2004 i młodsi, wywalczyli drugie miejsca), a trzecią była Milena Pyka – uczennica I LO im. Tadeusza Kościuszki (trenująca aktualnie w MKS MOS Płomień Sosnowiec), która w biegu na dystansie 2000 metrów juniorek młodszych (roczniki 2000 – 2001), nie miała sobie równych i powtórzyła sukces z roku 2016, gdyż w poprzednim crossie do mety przybiegła również na pierwszym miejscu.

Dla wielu biegaczy i ich trenerów, nasz mysłowicki, zimowy cross, jak co roku jest doskonałą formą przygotowań i jednocześnie sprawdzianem przed Mistrzostwami Śląska w biegach przełajowych, które odbędą się ponownie w Mysłowicach tydzień później – 3 marca br. oraz przed Mistrzostwami Międzywojewódzkimi (te z kolei będą miały miejsce w Konopiskach k/Częstochowy – 24 marca 2018 r.).

Zasady dokonywania zgłoszeń, dystanse, kategorie wiekowe, warunki uczestnictwa, program minutowy startów i inne istotne informacje zawiera Regulamin 46. Crossu Mysłowickiego, zamieszczony poniżej; Zgłoszenia indywidualne seniorek i seniorów, przyjmowane będą również przez organizatorów w dniu zawodów – przed startem, a opłaty startowe (zbiorcze od klubów, jak i uiszczane indywidualnie) – przyjmowane będą w biurze mieszczącej się w hali sportowej MOSiR przy ul. Promenada także w dniu zawodów.

Zatem dzieci, młodzież i dorosłych – sympatyków biegania, za dokładnie 30 dni, zapraszamy do czynnego udziału w Crossie.

Dołącz do wydarzenia na FB