Czujniki przy hali MOSiR i w Parku Słupna kontrolują jakość powietrza

Od wtorku mysłowiczanie mogą sprawdzić, jakim oddychają powietrzem. Przy hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Bończyka oraz na terenie Parku Słupna przy lodowisku zainstalowano czujniki jakości powietrza.

– To jest program pilotażowy, chcemy pokazać jakość powietrza na naszych obiektach – mówi Bartłomiej Gruchlik, dyrektor MOSiR.

Niewielkich rozmiarów urządzenia sprawdzają jakość powietrza w czasie rzeczywistym, a poznanie wyników pomiarów jest dziecinnie proste.

– Jest to czujnik jakości powietrza, mierzy ciśnienie, pyły zawieszone PM2,5 i PM10, temperaturę oraz wilgotność. Czujnik pobiera dane i je analizuje. Można je odczytać na dwa sposoby, jeden mniej szczegółowy i drugi, bardziej szczegółowy – mówi Bartłomiej z firmy Airly.

By poznać wynik pomiaru na czujnik wystarczy jedynie spojrzeć. Jeśli powietrze jest dobrej jakości, dioda świeci się na zielono, natomiast jeśli ilość szkodliwych pyłów jest wysoka, dioda miga czerwonym światłem. Jednak nie trzeba robić wycieczek pod halą i lodowisko, by dowiedzieć się, jakim powietrzem oddychamy. Szczegółowy zapis pomiarów jest dostępny dla każdego w internecie. Jest to zawsze aktualny pomiar gdyż wyniki są aktualizowane co godzinę. Wyniki pomiarów z Mysłowic można poznać zaglądając na stronę urzędu miasta i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

– My powinniśmy wiedzieć, być świadomi tego, jakie jest powietrze i powinniśmy być świadomi tego, kto powoduje, że to powietrze jest w takim stanie, jakim jest. Zdaję sobie sprawę, że czujnikiem nie zmienimy jakości powietrza, ale przynajmniej będziemy świadomi, zwrócimy uwagę gdy ktoś, np. sąsiad kopci z komina i pali czymś, czym palić nie powinien – mówi Bartłomiej Gruchlik, dyrektor MOSiR.

Lokalizacje czujników nie zostały wybrane przypadkowo. Lodowisko w Parku Słupna jest bardzo popularną, zimową atrakcją, wielu mysłowiczan odwiedza także halę sportową oraz pobliskie miasteczko rowerowe z placem zabaw. Kolejne dwa czujniki mogą pojawić się także dzięki wygranej w konkursie Avivy.

 Powiem szczerze braliśmy to pod uwagę. Są tam dwie lokalizacje, które są w pierwszej setce, a sto czujników będzie montowanych. Są to lokalizacje przy Bytomskiej oraz Brzozowej. Jeśli będą to już cztery czujniki w Mysłowicach to będziemy wiedzieć, jak to zagrożenie smogiem się prezentuje – mówi Bartłomiej Gruchlik.

Mysłowice mają dużą szansę na wygraną w konkursie Avivy. Aktualnie lokalizacja czujnika przy Bytomskiej znajduje się na 60. miejscu, a kolejna przy ul. Brzozowej na 92. miejscu. Czujniki wygrają miejsca, które znajdą się w pierwszej setce z największą liczbą głosów. Głosować można do piątku, 22 grudnia. Wesprzyj mysłowickie zgłoszenia głosując na: wiemczymoddycham.pl