Biegniemy dla Oli Mamoń!

Na XXV Memoriale Jerzego Chromika będzie można już po raz czwarty włączyć się w pomaganie z Fundacją PKO Banku Polskiego. MOSiR i PKO BP zachęca do udziału w akcji “Biegnę dla Oli” – przyczepiając na koszulkę identyfikator akcji – kartkę z napisem „BIEGNĘ DLA OLI”- i  wpisując się na specjalną listę na stoisku PKO BP, biegacze spowodują, że Fundacja PKO Banku Polskiego ich zaangażowanie przeliczy na darowiznę.

Jeżeli do akcji zaangażuje się przynajmniej 20 osób, to Fundacja przekaże na leczenie Oli kwotę 10 000 zł! Biegaczy nic to nie kosztuje, wystarczy tylko 3 minuty czasu na zapisanie się i pobranie identyfikatora. Aleksandra od 5 miesiąca choruje na SMA (ang. spinal muscular atrophy), czyli rdzeniowy zanik mięśni. Jest to schorzenie nerwowo-mięśniowe o podłożu genetycznym. W SMA obumierają neurony w rdzeniu kręgowym odpowiadające za pracę mięśni, wskutek czego mięśnie ciała słabną i stopniowo ulegają zanikowi. Tradycyjnie choroba dzieli się na cztery typy lub postaci w zależności od etapu rozwoju motorycznego, na którym ją zaobserwowano, a więc pośrednio od wieku. U niemowląt i małych dzieci pierwsze objawy zwykle pojawiają się nagle, a stan chorego pogarsza się gwałtownie. Szybkiemu osłabieniu ulegają mięśnie kończyn, tułowia, płuc i przełyku, co zazwyczaj prowadzi do niewydolności oddechowej i utraty zdolności przełykania. SMA jest najczęstszą genetycznie uwarunkowaną przyczyną śmierci niemowląt i małych dzieci. U starszych pacjentów choroba zwykle przebiega łagodniej. Zawsze jednak chory stopniowo słabnie i traci możliwość samodzielnego poruszania się. Ola do 5 miesiąca rozwijała się prawidłowo, od 5 miesiąca zaczęły pojawiać się niepokojące objawy – dziecko stało się słabsze i wiotkie, przestało się toczyć z brzuszka na plecy, podnosić główkę leżąc na brzuszku. W końcu trafiło do szpitala w Katowicach Ligocie do Górnośląskiego CZD, w 9 miesiącu badanie genetyczne potwierdziło że Ola choruje na SMA. Obecnie Ola nie potrafi chodzić, nie potrafi samodzielnie usiąść, posadzona potrafi trzymać głowę w pionie i utrzymać pozycję siedzącą jednak wymaga asekuracji. Nie potrafi przetaczać się z brzuszka na plecy ani odwrotnie, w pozycji leżącej na brzuszku nie potrafi podnieść głowy. Potrafi natomiast samodzielnie oddychać i spożywać posiłki. Poddawana jest rehabilitacji, korzysta z nieinwazyjnej wentylacji domowej, korzysta również ze specjalistycznego sprzętu – pionizatora, siedziska terapeutycznego, wózka aktywnego, wózka terapeutycznego, koflatora, respiratora, pulsoksymetru. Czucie i dotyk nie są zaburzone w SMA, a rozwój poznawczy i emocjonalny przebiega normalnie więc Ola jest inteligentnym i pogodnym dzieckiem które czerpie ogromną radość z życia i potrafi tą radość dawać.

W ramach prowadzonego przez PKO Bank Polski programu „PKO Biegajmy razem” sponsorowane są różne biegi na terenie całego kraju. Podczas nich Bank wraz Fundacją PKO Banku Polskiego organizuje charytatywne akcje biegowe na rzecz osób potrzebujących wsparcia w ratowaniu życia.

Identyfikator akcji (przypinamy na koszulkę)