Finał OMM w siatkówce plażowej – w ostatnią niedzielę sierpnia

Od 15 lat nieprzerwanie – co roku, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, na obiektach sportów letnich w Parku Słupna, organizuje mistrzostwa naszego miasta w siatkówce plażowej. Przez wiele lat w ostatnich, finałowych rozgrywkach, o medale i inne trofea, mogły rywalizować wyłącznie pary mysłowickie. Natomiast od kilkunastu ostatnich lat, mistrzostwa są otwarte i zarówno w turniejach kwalifikacyjnych, jak i w finałach, może wziąć udział każdy siatkarz bez względu na miejsce zamieszkania – o ile w danym roku wcześniej nie uczestniczył i nie zdobywał punktów rankingowych w turniejach mistrzostw Śląska czy kraju.

Podobnie jak w ostatnich sześciu latach, także i w kończące się wakacje, cały cykl mistrzostw składał się z pięciu turniejów. Cztery – które odbywały się co dwa tygodnie, kolejno – 2, 16, 30 lipca oraz 13 sierpnia – były turniejami kwalifikacyjnymi. Wszyscy uczestnicy – w zależności od miejsc zajmowanych wraz z partnerem w danym turnieju, zdobywali punkty do indywidualnej – generalnej klasyfikacji. Łącznie, w końcowej liście rankingowej, widnieją nazwiska 72 siatkarzy plażowych, co oznacza, iż w tym roku w kwalifikacjach występowało aż 36 par.

Ostatnie – piąte zawody Otwartych Mistrzostw Mysłowic w siatkówce plażowej mężczyzn, będą turniejem finałowym, a odbędą się one w najbliższą niedzielę – 27 sierpnia 2017 r. Regulamin OMM ogranicza ilość uczestniczących par, gdyż jest ona zagwarantowana ośmiu duetom, których siatkarze zgromadzili najwyższe ilości punktów rankingowych. Finałowe rozgrywki przebiegać będą na tych samych zasadach, jakie obowiązywały w turniejach kwalifikacyjnych. Turniej przebiegał będzie tzw. systemem brazylijskim – zespół, który zanotuje drugą porażkę w turnieju, kończy zawody (nie dotyczy to jedynie pary/par, które drugą porażkę poniosą w półfinałach, gdyż jak wiadomo – rozegrają jeszcze spotkanie o miejsca 3-4). Również – w zależności od sumy zgromadzonych punktów przez siatkarzy danego duetu, zostaną one odpowiednio rozstawione. I tak w pierwszej kolejce spotkań para nr 1 (z największą ilością punktów), grać będzie z duetem nr 8 (z najmniejszą sumą pkt.); para nr 2 – z parą nr 7; duet nr 3 – z nr 6, a czwarte spotkanie tej pierwszej rundy, to potyczka zespołów nr 4 i nr 5.

Ponieważ poziom tegorocznych rozgrywek kwalifikacyjnych był najwyższy na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, to cieszy fakt, iż w gronie najlepszych ośmiu duetów, awans zapewniły sobie dwie pary mysłowickie. Te osiem męskich zespołów, w najbliższą, ostatnią niedzielę sierpnia, walczyć będzie w turnieju finałowym o czołowe miejsca, gwarantujące medale, trofea sportowe i nagrody. Rozpoczęcie zawodów – o godz. 10:00. Dzieci, młodzież i dorosłych sympatyków siatkówki plażowej na te finały serdecznie zapraszamy (wstęp wolny).