bip

Nie ma mocnych na tenisistki Szkoły Sportowej.W najnowszej w naszym mieście hali sportowej, która powstała przy Szkole Sportowej, odbyły się drużynowe mistrzostwa mysłowickich szkół podstawowych. Najpierw - w drugiej dekadzie listopada, swoje turnieje rozegrali chłopcy, a w grudniu swoje rozgrywki sfinalizowały dziewczęta. Tak samo jak w przypadku chłopców, także szkolne reprezentacje dziewcząt składały się z minimum dwóch, a maksimum – trzech tenisistek. Po rozstawieniu szkół, które w poprzednim roku szkolnym zajęły czołowe miejsca, rozlosowano pozostałe zespoły, po czym drużyny szkolne przystąpiły do turniejów, a przebiegały one na tych samych zasadach, jak listopadowe rozgrywki tenisistów. Najpierw w skojarzonych parach odbyły się dwie gry pojedyncze, a trzecim spotkaniem pomiędzy zainteresowanymi była gra podwójna (tzw. debel). O ile w grach singlowych rywalizowały dwie podstawowe tenisistki obu zespołów, to w deblu – jak i w kolejnej ewentualnej grze pojedynczej – opiekunowie drużyn trzyosobowych, mogli skorzystać z trzeciej reprezentantki, która pełniła rolę zawodniczki rezerwowej, wystawiając ją do składu. Mecze pomiędzy reprezentacjami szkolnymi toczyły się wg zasady „do trzech wygranych”: jeżeli dwa spotkania singlowe, a także grę deblową na swoją korzyść rozstrzygnęły tenisistki jednej drużyny, zatem wynik takiej potyczki wynosił 3 : 0 i całe spotkanie kończono na tym etapie zwycięstwem tej drużyny, która awansowała w drabince do kolejnego – wyższego szczebla rozgrywek. Natomiast jeżeli po takich trzech spotkaniach było 2 : 1, wtedy rozgrywany był kolejny pojedynek singlowy, a jeżeli i po nim wynik brzmiał 2 : 2, czyli nadal był nierozstrzygnięty, to ostatnia gra pojedyncza decydowała o zwycięstwie jednej, a o porażce przeciwnej drużyny.

 

Jako pierwsze – 13 grudnia, swoje mistrzostwa rozegrały tenisistki kategorii „starszej”, tj. roczników 2004-2002. Do rywalizacji w tej grupie zgłosiło się dziesięć placówek, lecz z różnych powodów na zawody nie przybyły reprezentacje czterech szkół, dlatego ostatecznie przy stołach zmagały się drużyny tylko sześciu miejskich szkół podstawowych. Tydzień później – 20 grudnia, przy stołach tenisowych walczyły dziewczęce drużyny kategorii „młodszej” - (roczniki 2005 i młodsze), a w tym turnieju o puchary i medale walczyły tenisowe reprezentacje ośmiu mysłowickich szkół. Przez wiele poprzednich lat szkolnych, niezmiennie rywalizację zwycięsko kończyły tenisistki szkoły sportowej i także tym razem podopieczne Jurija Fomina nie dały się pokonać, a ich przewaga nad pozostałymi uczestniczkami była bardzo widoczna, gdyż wszystkie spotkania rozstrzygały pewnie, szybko i z dużą przewagą na swoją korzyść. Przyniosło im to kolejny, pewny tytuł mistrzowski i złote medale. Ciekawostką godną podkreślenia, a dotyczącą tenisistek „sportówki”, jest fakt, że – oprócz dwóch utytułowanych i czołowych tenisistek nie tylko na Śląsku, ale także w kraju – Faustyny Cieślik i Weroniki Gasz (obie to dwunastolatki), jako trzecia w reprezentacji tej szkoły wystąpiła ośmioletnia ! Anastazja Malinowska (urodzona w 2009 r.). Niewiele widoczna znad stołu pingpongowego, lecz niezwykle utalentowana i ambitna młodziutka tenisistka, bez problemów radziła sobie z kolejnymi rywalkami, starszymi od niej o cztery lata, zdecydowanie i pewnie wygrywając kolejne spotkania singlowe i deblowe.

 

Oto zespoły, które w roku szkolnym 2017/2018, w drużynowych mistrzostwach dziewcząt szkół podstawowych, w końcowej klasyfikacji zajęły sześć czołowych miejsc:

 

Zajęte
miejsce

kategoria "młodsza"
(roczniki 2005 i młodsze)

kategoria "starsza"
(roczniki 2004 – 2002)

1.  Szkoła Sportowa  Szkoła Sportowa
2.  SP nr 14  SP nr 15 
3.   SP nr 15  SP nr 1
4.  SP nr 10  SP nr 4 
5.  SP nr 6 (ZS-P nr 1)  SP nr 6 (ZS-P nr 1)
6.   SP nr 1 SP nr 5 

 

Składy osobowe trzech najlepszych szkół, czyli tenisistki, które wywalczyły złote, srebrne, bądź brązowe medale oraz okolicznościowe puchary:

 

a/ w grupie „młodszej” (roczniki 2005 i młodsze):

1 miejsce i medale złote - Szkoła Sportowa im. Olimpijczyków Śląskich:

Cieślik Faustyna, Gasz Weronika i Malinowska Anastazja

 

2 miejsce i medale srebrne – Szkoła Podstawowa nr 14:

Kobielska Emilia, Kornecka Wiktoria i Trzeciak Weronika

 

3 miejsce i medale brązowe – Szkoła Podstawowa nr 15 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Szklarskiego:

Olej Emilia, Kozub Paulina i Ćwikła Agnieszka

 

b/ w grupie „starszej” (roczniki 2004 – 2002):

1 miejsce i medale złote - Szkoła Sportowa im. Olimpijczyków Śląskich:

Tomecka Julia, Franaszczuk Klaudia i Bień Karolina.

 

2 miejsce i medale srebrne – Szkoła Podstawowa nr 15 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Szklarskiego:

Mol Monika, Szymańska Alicja i Urbańczyk Paulina.

 

3 miejsce i medale brązowe – Szkoła Podstawowa nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi:

Szafrańska Wiktoria, Siejok Aleksandra i Worowska Wiktoria.

 

Grudniowe rozgrywki w tenisie stołowym był ostatnimi w tym roku kalendarzowym zawodami, przeprowadzanymi przez MOSiR w ramach sportowej, międzyszkolnej rywalizacji mysłowickich placówek. W styczniu 2018 r., szkoły czeka rywalizacja w kolejnej halowej grze zespołowej, a będzie nią koszykówka.