bip
O dyscyplinie

Siatkówka, właściwie piłka siatkowa (ang. volleyball) - popularna sportowa gra zespołowa.

Mecze siatkówki rozgrywane są przez dwa 6-osobowe zespoły, na boisku przedzielonym wysoką siatką. Celem gry jest przebicie piłki nad siatką tak, by upadła na polu drużyny przeciwnej. Piłkę można odbijać dowolną częścią ciała, jeden i ten sam zawodnik nie może odbić piłki dwa razy z rzędu, a drużyna może piłkę odbić co najwyżej trzy razy, zanim przebije ją na pole przeciwnika.

W przeciwieństwie do większości gier zespołowych, czas gry nie jest limitowany. Mecz toczy się aż jedna z drużyn wygra 3 sety (tak więc gra się co najwyżej 5 setów). Drużyna wygrywa set, jeśli zdobędzie co najmniej 25 punktów i ma co najmniej 2 punkty przewagi nad przeciwnikami. Punkt przyznaje się za każdą wygraną akcję, tj. wtedy, kiedy piłka upadnie na boisko przeciwników, albo nie uda im się w sposób prawidłowy przebić jej nad siatką.

Zobacz OFICJALNE PRZEPISY GRY W PIŁKĘ SIATKOWĄ »

Siatkówka to sport olimpijski od 1964 roku. Siatkówka jest, zarówno jak i koszykówka, sportem, którego początek potrafimy określić prawie że co do dnia. Zadziwiające jest także to, iż oba sporty zostały wymyślone w tym samym college′u i to w kilka lat po sobie. Siatkówkę wymyślili w 1895 roku William G. Morgan, student w Springfield College oraz dyrektor YMCA w Holyoke, Massachusetts. A sama gra pierwotnie została nazwana "Mintonette".

Siatkówka szybko rozprzestrzeniła się na całym świcie i co dziwne stała się dużo popularniejsza poza granicami USA, gdzie ją wymyślono. Fédération Internationale de Volleyball (FIVB) została utworzona w 1946 roku, a sport został wprowadzony do programu Igrzysk Olimpijskich w roku 1964 przez Japonię. Żaden kraj nie posiadał niezagrożonej pozycji lidera w tym sporcie jednak to Związkowi Radzieckiemu udało się zdobyć większość medali.

Celem każdej z drużun jest przebicie piłki nad siatką na stronę przeciwnika w taki sposób, aby drużyna rywala nie mogła jej odebrać w polu. Boisko do gry ma wymiary 9x18 m i jest podzielone na 2 równe pola. Z kolej każde pole jest podzielone na strefę ataku i obrony. Standartowe wymiary piłki to około 67 cm obwodu i masa 260-280 g. W celu uatrakcyjnienia meczów zrezygnowano z zasady mówiącej, że punkt można uzyskać tylko z własnej zagrywki, a także wprowadzono sety do 25 punktów (zamiast 15). Całe spotkanie trwa do momentu gdy jedna z drużyn wygra 3 sety.

Obecnie siatkówka ponownie świętuje swoją wielką popularność w Stanach Zjednoczonych jak i Brazylii, co w dużej mierze spowodowanie jest przez stosunkowo młodą dyscyplinę - siatkówkę plażową. Fenomen siatkówki plażowej, choć już dobrze widoczny wydaje się ciągle rozwijać. Od pierwszych zawodów zorganizowanych przez FIVB-a ponad dziesięć lat temu, do ogromnego spektaklu medialnego, jaki zorganizowano w Atlancie w 1996 czy Sydney w 2000 roku siatkówka plażowa stała się praktycznie nową dyscypliną sportu.

Siatkówka plażowa - popularna sportowa gra zespołowa rozgrywana na piasku. Specyfika zdeterminowana jest przez podłoże. Podczas gry, odbywającej się na otwartej przestrzeni, dodatkową trudność stanowi tor lotu piłki (brak punktów odniesienia jak w sali sportowej), lub też nieoczekiwane zmiany jej prędkości i kierunku spowodowane wiatrem. Mimo, że większość elementów techniki występuje zarówno w hali, jak i na plaży, to jednak piłka siatkowa - plażowa posiada odrębne, zmodyfikowane przepisy gry. Różnice występują również w taktyce gry.

Międzynarodowy Związek Piłki Siatkowej »