bip

SP nr 16 i ZS-P nr 1 triumfują w finałach miejskich w minipiłce ręcznej.

Po jesiennych kwalifikacjach w piłce nożnej, drugą grą zespołową, w której mysłowickie szkoły podstawowe rozpoczęły rywalizację, jest minipiłka ręczna. Do rywalizacji w kwalifikacjach w tej dyscyplinie, swoje reprezentacje dziewczęce w zgłosiło dziewięć mysłowickich podstawówek, a w grupie chłopców - jedenaście szkół. W drugiej połowie listopada w trzech grupach eliminacyjnych, drużyny tych placówek walczyły o zakwalifikowanie się do finałów miejskich. Ostatecznie do finałów awans wywalczyły reprezentacje (zarówno dziewczęca, jak i chłopięca drużyna) – Szkoły Podstawowej nr 16 oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 (dawna SP nr 6). Stawkę finalistów uzupełniły reprezentantki SP nr 17 oraz reprezentanci Zespołu Szkół Sportowych.

Decydujące zawody dziewcząt, z udziałem tych trzech zwycięskich szkół z eliminacji, odbyły się 30 listopada w Kosztowach, w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 16. Wszystkie spotkania trwały po 30 minut (2 x 15 minut każda połowa) i wszystkim uczestniczkom tych finałów, jak i ich opiekunom – trenerom, dostarczyły wielu emocji i wrażeń, a szczypiornistki każdej drużyny wykazały się ambitną i zespołową grą. Ponieważ grano systemem „każdy z każdym” odbyły się trzy spotkania, a padły w nich następujące rozstrzygnięcia (w nawiasie – wynik do przerwy - po pierwszej połowie):

1 mecz - SP nr 16 - SP nr 17 - 10 : 9 ( 7 : 3)

2 mecz - ZS-P nr 1 - SP nr 17 - 13 : 6 (10 : 3)

3 mecz - SP nr 16 - ZS-P nr 1 - 13 : 8 ( 6 : 4)

Po zakończeniu ostatniego spotkania, odbyła się ceremonia dekoracji piłkarek trofeami sportowymi, które wręczała Dyrektor SP nr 16 – p. Barbara Żorawik. Złotymi medalami udekorowane zostały gospodynie – reprezentantki SP nr 16, które zwycięsko zakończyły oba swoje spotkania. Reprezentantki ZSP nr 1 z Brzęczkowic odebrały medale srebrne, natomiast brązowe krążki powędrowały do reprezentantek „siedemnastki” z Krasów. Ponadto dodatkowymi trofeami nagrodzone zostały trzy czołowe szczypiornistki tych zawodów ze złotej drużyny „szesnastki”: Karolina Katan– uznana za najlepszą zawodniczkę finałów; Marzena Kołaczek – najlepsza bramkarka oraz Oliwia Goj – najskuteczniejsza strzelczyni turnieju (w dwóch meczach rzuciła rywalkom 14 bramek). Ponadto statuetki przeznaczone dla najlepszych piłkarek swoich reprezentacji, odebrały po dwie wyróżniające się szczypiornistki każdej drużyny: Natalia Cieplok i Kamila Kapała (SP nr 17), Natasza Wioska i Magdalena Dubiel (ZS-P nr 1) oraz Natalia Lorenc i Marta Łukaszczyk (SP nr 16).

Dzień później – 1 grudnia br., w hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 (dawna SP nr 6) w Brzęczkowicach, do decydujących spotkań przystąpiły trzy drużyny chłopięce, które zwyciężyły w swoich grupach kwalifikacyjnych, tj. reprezentanci: ZSS, SP 16 i ZS-P nr 1. Tutaj wszystkie spotkania były jeszcze bardziej wyrównane i zacięte, a losy wyniku rozstrzygały się zazwyczaj w ostatnich minutach meczów. W pierwszym spotkaniu gospodarze – piłkarze ZS-P nr 1, ulegli rywalom z SP nr 16 – 12 : 15. Jednakże z drugiej swojej potyczki ze szczypiornistami z Zespołu Szkół Sportowych wyszli zwycięsko. Mimo iż do 23 minuty tego meczu utrzymywał się wynik remisowy (7 : 7), to w ostatnich siedmiu minutach gospodarze rzucili rywalom sześć bramek, nie tracąc żadnej. W związku z tym spotkanie kończy się wynikiem 13 : 7. Z kolei w ostatnim meczu, w 24 minucie na tablicy świetlnej widniał także rezultat remisowy – 7 : 7. Jednakże końcówka tego spotkania należała do chłopców z Piosku z ZSS, którzy – mimo że grali dwa spotkania z rzędu, w przeciwieństwie do rywali z SP 16, którzy mieli 45 minutową przerwę – lepiej wytrzymali kondycyjnie gdyż dorzucili jeszcze trzy bramki, co przy tylko jednej zdobytej przez przeciwników dało im ostateczne zwycięstwo – 11 : 8. Po zakończeniu turnieju chłopców, każda drużyna legitymowała się jednym zwycięstwem i jedną porażką. Zatem o ostatecznej kolejności zadecydowały zdobyte i stracone bramki, a konkretnie - ich lepsza różnica. Oto kolejność reprezentacji chłopięcych w finałach minipiłki ręcznej:

1 miejsce- ZS-P nr 1 – 25 bramek zdobytych – 22 bramki stracone (różnica + 3)

2 miejsce – SP nr 16 – 23 bramki zdobyte – 24 bramki stracone (różnica – 1)

3 miejsce – ZSS – 18 bramek strzelonych – 20 bramek straconych (różnica – 2)

Puchary, statuetki, medale i dyplomy szczypiornistom wręczyła p. Anna Rak – Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1. Pamiątkowe figurki przeznaczone dla najlepszych zawodników swoich drużyn otrzymali: Hubert Krupowicz i Mateusz Misiek (z ZS-P nr 1), Paweł Pukocz i Filip Andryszczak (z SP nr 16) oraz Igor Drabik i Seweryn Gniewek (obaj z ZSS). Ponadto okolicznościowe trofea odebrali: Igor Drabik (ZSS) – król strzelców finałów (z osiemnastu bramek, jakie uzyskała jego drużyna w dwóch spotkaniach, Igor rzucił rywalom aż trzynaście), Kamil Wywioł (ZS-P nr 1) – jako najlepszy bramkarz oraz Grzegorz Zając (SP nr 16) – najlepszy zawodnik finałów.

Już w styczniu nowego roku 2016, jedenaście szkół podstawowych jakie zadeklarowały się do rozgrywek (z ogólnej liczby szesnastu mysłowickich placówek podstawowych), podzielonych w trzech grupach eliminacyjnych, walczyć będzie o kwalifikacje do finałów miejskich w kolejnej grze zespołowej, którą będzie minikoszykówka. Jednakże ostatnimi tegorocznymi zawodami miejskimi, przeprowadzanymi przez MOSiR w ramach współzawodnictwa sportowego roku szkolnego 2015/2016, będą indywidualne i drużynowe mistrzostwa chłopców (16 grudnia) i dziewcząt (17 grudnia) szkół podstawowych Mysłowic w tenisie stołowym.

W załączeniu podaję składy osobowe wszystkich drużyn, które wywalczyły medale w tegorocznych rozgrywkach szkolnych w minipiłce ręcznej.

a/ dziewczęta

1 miejsce i medale złote: Szkoła Podstawowa nr 16 w Kosztowach:

Goj Oliwia – kapitan, Kołaczek Marzena – bramkarka, Hechelska Martyna, Janicka Magdalena, Lorenc Natalia, Loska Marta, Łukaszczyk Marta, Tuszyńska Agata i Wybraniec Weronika. Opiekunka reprezentacji - mgr Barbara Kardasiewicz – Kurka.

2 miejsce i medale srebrne- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 (Brzęczkowice)

Wioska Natasza – kapitan, Szafrańska Wiktoria i Szpak Julia – bramkarki, Dubiel Magdalena, Glezner Dominika, Kawa Amelia, Kuchnia Karolina, Marcol Karolina, Panasowiec Wiktoria, Roik Kinga i Zawartka Dominika. Opiekun zespołu: mgr Monika Kuchnia.

3 miejsce i medale brązowe – Szkoła Podstawowa nr 17 (Krasowy):

Cieplok Natalia – kapitan, Głodek Daria – bramkarka, Bilewicz Jagoda, Hajduk Martyna, Kapała Kamila, Kątny Karolina, Szendera Zuzanna i Tabor Agata. Opiekun reprezentantek – mgr Marcin Rossa.

b/ chłopcy

1 miejsce i medale złote – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 (Brzęczkowice)

Krupowicz Hubert – kapitan, Balicki Adam, Trusiński Arkadiusz i Wywioł Kamil – bramkarze, Bojarski Michał, Dudek Kacper, Hanusek Filip, Hrabia Jakub, Kuc Mateusz, Lemieszek Kacper, Maciaszczyk Nikodem, Misiek Mateusz, Trzop Bartosz i Urbańczyk Oskar. Opiekun – mgr Monika Kuchnia.

2 miejsce i medale srebrne – Szkoła Podstawowa nr 16 (Kosztowy):

Zając Grzegorz – kapitan, Kapica Daniel i Kotusz Amadeusz – bramkarze, Andryszczyk Filip, Czech Oskar, Goj Dominik, Kubica Tomasz, Pajor Bartosz, Pukocz Paweł i Zięba Mateusz. Opiekun – mgr Barbara Kardasiewicz-Kurka.

3 miejsce i medale brązowe – Zespół Szkół Sportowych (Piosek):

Drabik Igor – kapitan, Gniewek Seweryn – bramkarz, Cieślik Dominik Bauer-Napieraj Grzegorz, Graszczyński Patryk, Kurtok Franciszek, Kuwik Grzegorz, Ryński Marcin, Szewczyk Filip i Zielosko Daniel. Opiekun drużyny – mgr Iwona Zonik.